Godina 2023. donijela je rješenja u pogledu „zaostalih problema”. To su pokazali rezultati novog istraživanja tvrtke Canon u sklopu kojeg je više od 1700 donositelja odluka u IT sektoru (ITDM) podijelilo svoja iskustva iz razdoblja od 2019. do 2023. godine, kao i predviđanja za sljedeće tri godine.
Barometar IT transformacije otkrio je što je uistinu značilo biti donositelj odluka u IT sektoru tijekom najturbulentnijih 5 godina u novijoj povijesti. Unatoč mišljenju da su negativni učinci pandemije bolesti Covid-19 stvar prošlosti, podaci pokazuju da su čak i prošle godine organizacije svoj angažman po pitanju nabave i dalje usmjeravale na rješavanje zaostalih problema iz tog razdoblja.
ČLANAK
Vrijeme je da voditelje IT-a oslobodimo iz začaranog kruga „rješavanja problema” kako bismo im osigurali prostor za istinske inovacije.
Koliko će još dugo voditelji IT-a kaskati?
Ohrabrujuće je da mnogi donositelji odluka u IT sektoru predviđaju da će do 2027. godine imati veću priliku za inovacije na uzbudljivije načine te za dodavanje nove vrijednosti kroz tehnologije kao što su automatizacija i umjetna inteligencija.
No to je možda lakše reći nego učiniti. Podaci pokazuju da donositelji odluka u IT sektoru, koji su pod stresom i zaostali u začaranom krugu rješavanja zaostalih problema, vrlo vjerojatno neće biti fokusirani na inovacije koje dodaju novu vrijednost.
Inovacija je prisilno stavljena u drugi plan
Sjećanja na probleme uzrokovane pandemijom još su uvijek svježa, stoga ne čudi što podaci odražavaju upravo takvo stanje. Donositelji odluka u IT sektoru naveli su da su na vrhuncu 2021. godine smanjenje proračuna (51 %) i problemi s resursima (57 %) bili uobičajena pojava.
Donositelji odluka u IT sektoru zbog toga su nastojali pronaći načine za održavanje kontinuiteta poslovanja; inovacija više nije bila prioritet. Umjesto toga, voditelji IT-a bili su prisiljeni usredotočiti se na neposredne izazove. Zapravo, donositelji odluka u IT sektoru prijavili su vrhunac svakodnevnog taktičkog rješavanja problema, pri čemu je njih 57 % navelo da su znatno vrijeme proveli na održavanju hardvera, a 54 % na rješavanju informatičkih problema, što su mnogo veće vrijednosti od onih prije i poslije tog razdoblja.
Iako su voditelji IT-a provodili više vremena na osmišljavanju strategije i planiranju, inovacija je proporcionalno postajala sve manje važna, izgubivši mjesto među tri najvažnija prioriteta, što je rezultiralo usporavanjem postupka njezine integracije. Do 2023. godine 47 % osoba izvijestilo je da je zastarjela tehnologija sputavala njihovu organizaciju, stavljajući pritisak na voditelje IT-a da nadoknade izgubljeno vrijeme.
S kojim se izazovima suočavaju donositelji odluka u IT sektoru | 2019. | 2021. | 2023. |
Postotak donositelja odluka u IT sektoru koji održavanje postojećeg hardvera smatraju izazovom | 14 % | 57 % | 23 % |
Postotak donositelja odluka u IT sektoru koji smatraju da rješavanje informatičkih problema zaposlenika predstavlja izazov | 14 % | 54 % | 24 % |
Nadoknađivanje zaostalih zahtjeva
Osvrćući se na 2023. godinu, možemo vidjeti da je došao kraj najozbiljnijim prijetnjama kontinuitetu poslovanja. Broj donositelja odluka u IT sektoru koji navode da je samo održavanje hardvera ili rješavanje informatičkih problema bilo izazovno dvostruko je manji.
Osim toga, pozitivna je stvar to što su donositelji odluka u IT sektoru naveli da provode više vremena na osmišljavanju strategije i planiranju (povećanje s 32 na 44 %). Međutim, vjerojatno zbog pauze u inovacijama, rezultati ukazuju na to da je većina strateškog planiranja posvećena rješavanju zaostalih problema ili dovršenju tekućih projekata:
Odgovarajući na pitanja o prioritetima u pogledu nabave, gotovo 40 % voditelja IT-a izjavilo je da im je prioritet revidiranje i konsolidiranje onoga što već imaju.
Konkretni projekti koje su željeli riješiti nisu bili „novi”: 98 % donositelja odluka u IT sektoru izjavilo je da traže načine za rješavanje problema s hibridnim radom i radom na daljinu, a mnogi navode da još uvijek nemaju dovoljan uvid ili kontrolu nad ponašanjem zaposlenika kada su izvan ureda.
U međuvremenu, prelazak na oblak naveden je kao jedan od najvećih prioriteta za 2023. godinu (48 % ga navodi kao fokus u pogledu nabave). Međutim, prelazak na oblak za mnoge bi mogao značiti manji fokus na dodavanje nove vrijednosti, a veći na okončanje dugog putovanja. Naposljetku, donositelji odluka u IT sektoru zabilježili su više vremena na migraciji na računalni oblak u razdoblju od 2019. do 2023. Činjenica da su donositelji odluka u IT sektoru predvidjeli da će prelazak na računalni oblak izgubiti prioritetnu vrijednost u sljedeće tri godine, može ukazivati na to da neke organizacije privode kraju to prijelazno razdoblje.
Sve u svemu, 2023. mogla bi se sažeti kao godina pospremanja u pogledu inovacije.
Zamjena „rješavanja” s ambicioznim inovacijama
Što će dobiti veći prioritet do 2027. godine, prema predviđanjima donositelja odluka u IT sektoru?
Zanimljivo je vidjeti da područja rasta obuhvaćaju više ambicioznih tehnologija, uključujući umjetnu inteligenciju, automatizaciju i energetski učinkovitu tehnologiju. Uzimajući u obzir uzbuđenje oko umjetne inteligencije u svim branšama, pozitivno je da je već do 2023. godine navedena kao glavni prioritet, međutim, donositelji odluka u IT sektoru predviđaju da će do 2027. godine postati još važnija. Predviđa se i da će se s vremenom povećati važnost energetski učinkovite tehnologije, odražavajući globalni fokus na održivija tehnološka rješenja.
Prioritet inovacija | 2023. | Sljedeće 3 godine |
Umjetna inteligencija | 55 % | 66 % |
Automatizacija | 42 % | 44 % |
Energetski učinkovita tehnologija | 34 % | 38 % |
Kako organizacije mogu ubrzati svoj napredak u usvajanju tih tehnologija?
Istraživanje pokazuje da više vremena koje donositelji odluka u IT sektoru provode na održavanju postojećeg stanja rezultira manjom razinom kreativnosti u pogledu inovacija.
Donositelji odluka u IT sektoru koji su izjavili da su znatno vrijeme proveli na rješavanju problema s neispravnim uređajima i održavanju sigurnosti informacija svoj će posao vjerojatno smatrati stresnijim i manja je vjerojatnost da će izjaviti da je umjetna inteligencija prioritet (54 % nasuprot 63 %).
Što sve to znači za organizacije koje žele napredak u pogledu automatizacije, umjetne inteligencije i energetski učinkovite tehnologije? To sugerira da odgađanje ulaganja u svakodnevno poslovanje nije odgovor. U stvarnosti, to može dovesti do toga da vaši informatički timovi uđu u začarani krug inovacija samo radi rješavanja zaostalih problema. Osim što bi to imalo razoran utjecaj na poticanje ambicioznijih inovacija, imalo bi i dramatičan utjecaj na dobrobit vaših voditelja IT-a.
Želite li otvoriti put svojim voditeljima IT-a kako bi se mogli usredotočiti na ambiciozne tehnologije koje pružaju dodatnu vrijednost? Vrijeme je da im osigurate proračun i resurse kojima će zaustaviti začarani krug „popravljanja” i započeti uistinu provoditi inovacije.
Pronađite dodatne uvide iz izvješća Barometar IT transformacije: „Što voditelje IT-a čini najsretnijima na poslu?” I zašto rade predanije nego ikad?
Preuzmi izvješće
Istražite više
-
ISTRAŽIVANJE
Barometar IT transformacije
Uvidi 1700 voditelja iz sektora IT-a na sedam tržišta područja EMEA o tome kako je njihova uloga evoluirala između 2019., 2021. i 2023., zajedno s njihovim predviđanjima i prioritetima za sljedeće tri godine.
-
ČLANAK
Shvaćaju li zaposlenici ozbiljno upotrebu podataka sukladno propisima?
Upotreba podataka sukladno propisima: glavobolja za voditelje IT-a. Kako uspostaviti ravnotežu između slobode i kontrole? Uvidi iz Barometra IT transformacije otkrivaju stalne brige.
-
ČLANAK
Je li prelazak na hibridni rad doista završen?
98 % voditelja IT-a još uvijek usavršava svoj model hibridnog rada. Otkrijte područja koja su ocijenili prioritetima najviše razine i zašto.