DSLR u odnosu na fotoaparate bez zrcala: koji je bolji za snimanje fotografija i videozapisa?

Budući da je asortiman fotoaparata bez zrcala bogatiji nego ikad prije, vrijeme za prelazak na fotoaparat bez zrcala nikada nije bilo bolje. Ovdje istražujemo razlike između DSLR fotoaparata i fotoaparata bez zrcala te objašnjavamo prednosti sustava EOS R tvrtke Canon.
Pogled preko ramena fotografa na LCD zaslon fotoaparata EOS R10 tvrtke Canon koji prikazuje dvije plesačice flamenca.

Sustav EOS R sada obuhvaća modele sa senzorom formata APS-C i senzorom punog kadra, što znači da je sada dostupan širok izbor fotoaparata bez zrcala koji pružaju nove prednosti, kako profesionalcima, tako i amaterima. No, želite li sa starijeg fotoaparata ili s kompaktnog fotoaparata prijeći na bolji model s izmjenjivim objektivima, možda razmatrate tradicionalni DSLR umjesto fotoaparata bez zrcala.

Istina je da su EOS DSLR modeli tvrtke Canon sjajni fotoaparati, a objektivi EF tvrtke Canon u svoje su vrijeme postavili standard za dizajn objektiva. Međutim, sustav EOS R predstavlja korak naprijed po pitanju performansi i kreativnih mogućnosti. Uz sve veći asortiman vrhunskih objektiva RF i RF-S, kao i dodatne opreme, ovaj sustav fotografima, snimateljima i kreatorima sadržaja pruža dosad neviđene razine kvalitete i kontrole.

Kako bismo vam pomogli da uvidite prednosti prelaska na fotoaparat bez zrcala, ovdje ćemo razmotriti razlike između DSLR modela i fotoaparata bez zrcala, uz stručni uvid višeg stručnjaka za proizvode tvrtke Canon Europe Mikea Burnhilla.

Poprečna ilustracija fotoaparata EOS 80D tvrtke Canon koja prikazuje mehanizam zrcala.

Pojam DSLR podrazumijeva digitalni fotoaparat s jednim reflektirajućim objektivom. Reflektirajući dio odnosi se na zrcalo koje reflektira svjetlost u sklop tražila. Zrcalo se mora pomaknuti kako bi svjetlost mogla doći do senzora iza njega, a to zahtijeva relativno glomazan mehanizam koji povećava veličinu i masu fotoaparata te uvodi određene komplikacije iz područja optičkog inženjerstva.

EOS R7 tvrtke Canon na stijeni. Nije postavljen objektiv, tako da unutra možemo vidjeti senzor.

Fotoaparati bez zrcala kao što je EOS R7 tvrtke Canon nemaju mehanizam zrcala, već izravno vidno polje kroz objektiv do senzora. Na elektroničkom tražilu (EVF) prikazuje se projekcija slike sa senzora, što znači da, za razliku od optičkog tražila DSLR fotoaparata, možete unaprijed vidjeti učinak postavki na snimku. Kao što kaže Mike Burnhill iz tvrtke Canon Europe: „Elektroničko tražilo na fotoaparatima bez zrcala pruža mogućnost prikazivanja ekspozicije fotografije prije nego što je uopće snimite“.

Usporedba DSLR fotoaparata i fotoaparata bez zrcala: veličina i masa kućišta

„Jedna od ključnih stvari kod modela DSLR je to što imaju zrcalo ili pentaprizmu za usmjeravanje svjetlosti kroz tražilo“, objašnjava Mike, „ali zbog toga trebaju dodatni prostor da ga mogu maknuti s puta i izložiti senzor. Kada se to eliminira, smanjuju se veličina i masa fotoaparata.”

Ušteda na masi koju pružaju fotoaparat bez zrcala i objektiv u odnosu na DSLR može biti značajna. EOS R8 tvrtke Canon (s baterijom i memorijskom karticom) u kombinaciji s objektivom RF 24-105mm F4L IS USM ima masu od približno 1161 g, dok usporediva DSLR konfiguracija – EOS 6D Mark II tvrtke Canon s objektivom EF 24-105mm f/4L IS II USM – ima približno 1560 g, što je 34 % više. Kako bismo to drukčije objasnili, razlika od gotovo 400 g približna je masa iznimno širokokutnog objektiva sa zumiranjem RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, što znači da u torbu s opremom fotoaparata bez zrcala možete smjestiti oba objektiva RF i tako osigurati veće mogućnosti zumiranja na planinarenju ili ekspediciji, pri čemu nećete nositi veću masu od one koju ima konfiguracija s DSLR fotoaparatom.

Snimateljica sadržaja kojim se promiče životni stil, Diana Millos, upotrijebila je EOS R10 za fotografiranje kulture i arhitekture Andaluzije. Komentirala je sljedeće: „EOS R10 izgleda gotovo kao igračka nakon prelaska s puno težeg fotoaparata kao što je moj EOS 80D. Sviđa mi se što je malen i lagan, a ipak tako snažan.”

Žena u žutoj haljini sa šeširom drži fotoaparat EOS R10 tvrtke Canon na jednom oku.

Fotoaparati bez zrcala kao što je EOS R10 tvrtke Canon pružaju visoku kvalitetu i moćne značajke u prenosivijem i laganijem dizajnu, jer ne moraju imati prostor za mehanizam zrcala DSLR-a.

EOS 5D Mark IV tvrtke Canon s objektivom EF 70-200mm f/2.8L IS III USM pokraj modela EOS R s objektivom RF 70-200mm F2.8L IS USM.

Ilustracija prednosti mase i veličine fotoaparata sustava EOS R i objektiva RF. Objektiv RF 70-200mm F2.8L IS USM tvrtke Canon u kombinaciji s modelom EOS R (desno) znatno je kraći (kada je uvučen) u odnosu na odgovarajući model s objektivom EF, EF 70-200mm f/2.8L IS III USM u kombinaciji s modelom EOS 5D Mark IV (lijevo). Osim toga, konfiguracija bez zrcala otprilike je 630 g laganija, što znači da možete ponijeti dodatno piće ili dodatni objektiv za širu perspektivu – kao što je RF 28-70mm F2.8 IS STM, koji ima masu od samo 490 g ili RF 24-105mm F4L IS USM od 700 g – i nositi istu masu kao jedan objektiv EF i DSLR.

Prihvati objektiva: zašto je fotoaparat bez zrcala bolji od DSLR fotoaparata?

Prihvat RF koji se upotrebljava na fotoaparatima sustava EOS R donio je brojne inovacije. „Prihvat RF dizajniran je za budućnost”, objašnjava Mike, „jer donosi veću brzinu komunikacije između fotoaparata i objektiva, a sadrži i dodatne kontakte za podršku većem broju funkcija”. One uključuju mnogo brži rad automatskog izoštravanja, optimizaciju digitalnog objektiva u stvarnom vremenu i napredne kontrole, uključujući prilagodljivi kontrolni prsten na RF objektivima.

Umjesto neprestanog zaobilaženja reflektirajućeg zrcala između priključka i senzora DSLR fotoaparata, dizajneri objektiva mogli su približiti RF objektive samom senzoru, unapređujući optičke radne značajke. To je rezultiralo bržim i svjetlijim objektivima izvanredne kvalitete, kao i revolucionarnim novim dizajnom objektiva.

Ilustracija RF priključka na fotoaparatu EOS R3 tvrtke Canon.

U srcu Canonovoga sustava EOS R bez zrcala inovativni je RF prihvat sa širokim otvorom, kraćom udaljenošću stražnjeg izoštravanja te iznimno brzom komunikacijom između objektiva i kućišta.

Objektiv za svaku vrstu fotografije i videozapisa

Od predstavljanja prvih RF objektiva 2018. godine, asortiman objektiva tvrtke Canon za sustav EOS R bez zrcala eksponencijalno se povećao. Sada obuhvaća namjenske RF-S objektive dizajnirane za fotoaparate bez zrcala sa senzorima formata APS-C kao što su EOS R10 i EOS R7. Osim toga, snimateljima i fotografija i videozapisa omogućuje istraživanje uzbudljivih novih tehnologija objektiva.

Od iznimno širokokutnog objektiva sa zumiranjem RF 10-20mm F4L IS STM do nevjerojatno kompaktnih i laganih supertelefoto objektiva fiksne žarišne duljine kao što su RF 600mm F11 IS STM i RF 1200mm F8L IS USM, asortiman RF i RF-S objektiva pruža potpun izbor za kreativnost. Čak su i „standardni” objektivi daleko od običnih, uz RF 28-70mm F2.8 IS STM i RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM koji pružaju izvanrednu stabilizaciju slike i automatsko izoštravanje za oštre fotografije i videozapise.

Na primjer, postoje jedinstveni stereoskopski i VR objektivi koji olakšavaju početak stvaranja prožimajućih 3D videozapisa i fotografija kompatibilnim fotoaparatima bez zrcala sustava EOS R. Objektivi kao što su RF-S 3.9mm F3.5 STM DUAL FISHEYE, dizajnirani za fotoaparate sustava EOS R sa senzorom formata APS-C, nalaze se u srcu SUSTAVA EOS VR tvrtke Canon, što stvaranje stereoskopskog 3D i VR sadržaja čini dostupnijim većem broju ljudi.

Hibridni RF objektivi – uključujući objektive sa zumiranjem kao što je RF 24-105mm F2.8L IS USM Z i objektive fiksne žarišne duljine kao što je RF 35mm F1.4L VCM – kombiniraju mogućnosti objektiva za fotografije i videozapise. Savršen su izbor za kombinaciju fotografiranja i snimanja filmova. Istaknute značajke ovih hibridnih objektiva vrhunskih performansi obuhvaćaju prstene otvora blende za ručna podešavanja otvora blende dok snimate videozapise, minimalne neželjene promjene izoštravanja te brze i tihe motore za izoštravanje. Objektivi sa zumiranjem u asortimanu imaju i mogućnost profesionalnih elektroničkih parfokalnih performansi tijekom zumiranja te mogućnost proširenja za motorizirano zumiranje.

Fotoaparat EOS R7 tvrtke Canon s objektivom Canon RF-S 7.8mm F4 STM DUAL na crnoj pozadini.

RF-S 7.8mm F4 STM DUAL tvrtke Canon inovativan je dvostruki objektiv koji je osmišljen da kreiranje 3D fotografija i videozapisa visoke kvalitete učini pristupačnijim nego ikad prije za korisnike s fotoaparatima sustava EOS R sa senzorom formata APS-C, a naročito je prikladan za snimanje krupnih planova.

Obitelj hibridnih objektiva RF tvrtke Canon – dva objektiva sa zumiranjem i tri objektiva fiksne žarišne duljine – na crnoj pozadini.

Sustav EOS R tvrtke Canon bez zrcala dizajniran je imajući na umu potrebe videografa i snimatelja od samog početka, a revolucionarni hibridni RF objektivi tvrtke Canon pružaju vrhunske značajke za fotografije i videozapise.

Usporedba optičkih i elektroničkih tražila: što je bolje?

DSLR modeli imaju optička tražila koja pružaju jasan pogled na prizor pri dobrom osvjetljenju. No elektronička tražila (EVF) koja se upotrebljavaju na fotoaparatima bez zrcala imaju značajne prednosti.

Konkretno, ako upotrebljavate fotoaparat bez zrcala sustava EOS R, simulacija ekspozicije omogućuje pregled slike s primijenjenom ekspozicijom, stilom slike i drugim postavkama, kako u tražilu, tako i na stražnjem LCD zaslonu. Kod DSLR modela, simulacija ekspozicije funkcionira kad upotrebljavate stražnji zaslon u načinu prikaza uživo, ali ne i na tražilu. Elektroničko tražilo omogućuje i izradu kompozicije snimke te izoštravanje u uvjetima slabog osvjetljenja, kad je previše mračno da biste je mogli vidjeti golim okom kroz optičko tražilo. Elektronička tražila mogu prikazivati digitalna pomagala ili slojeve, podržavajući niz pomoćnih značajki u stvarnom vremenu kao što su isticanje obrisa pri izoštravanju i zebra uzorci. Primjerice, kad snimate videozapise, elektroničko tražilo fotoaparata sustava EOS R pruža prikaz za pomoć pri ručnom izoštravanju jednak onome profesionalnih kamera Cinema EOS tvrtke Canon.

Elektroničko tražilo također omogućuje prikaz detaljnijih informacija o snimanju, kao i navigaciju i promjenu postavki u izbornicima fotoaparata. Elektroničko tražilo omogućuje i pregled fotografija i videozapisa koje ste snimili, čak i kada su uvjeti možda previše svijetli za jasan prikaz na LCD zaslonu fotoaparata.

Elektronička tražila fotoaparata sustava EOS R tvrtke Canon nastavljaju se razvijati, uz EOS R1 i EOS R5 Mark II koji imaju tražilo bez zamračenja i s brzim osvježavanjem, pružajući vam besprijekoran doživljaj snimanja u usporedbi s DSLR modelima, uz manje prekida u ključnim trenucima prilikom kontinuiranog snimanja.

Fotografkinja divljih životinja Dani Connor, koja je na putovanju u potrazi za ugroženim pirenejskim risom upotrebljavala EOS R7, utvrdila je da je rad s elektroničkim tražilom posve transformirao način na koji fotografira.

„Ako moram brzo reagirati prilikom fotografiranja divljih životinja ili ako se svjetlo neprestano mijenja, fotoaparat bez zrcala omogućuje mi brzo podešavanje ISO vrijednosti ili brzine zatvarača, tako da mogu vidjeti kako će moja fotografija izgledati bez potrebe za odmicanjem oka s tražila.”

Poprečna ilustracija elektroničkog tražila.

Elektroničko tražilo (EVF) u fotoaparatu bez zrcala donosi kompaktnu verziju iste tehnologije prikaza visoke razlučivosti kao i LCD zaslon na stražnjoj strani fotoaparata. Jedna od prednosti toga je to što vam time omogućava da vidite isto što i fotoaparat, čak i u uvjetima koji su toliko mračni da golim okom ne vidite ništa.

Ilustracija presjeka prikazuje put svjetlosti u DSLR fotoaparatu koje zrcalo odbija prema gore u pentaprizmu, a zatim u tražilo.

Zrcalo u DSLR fotoaparatu svjetlost do optičkog tražila odbija putem pentaprizme, kako bi fotografija bila pravilno okrenuta. Međutim, uz optičko tražilo ne možete pregledati efekte stila slike, ravnoteže bijele boje i drugih postavki za obradu slike prije nego što pritisnete okidač, kao što to možete učiniti s elektroničkim tražilom u fotoaparatu bez zrcala.

Snimaju li fotoaparati bez zrcala bolje fotografije i videozapise?

Kada se sustav EOS R prvi put pojavio, snimanje fotografija DSLR fotoaparatima ili fotoaparatima bez zrcala nije bilo radikalno drukčije po pitanju stvarne kvalitete slike. No uz najnovija tehnološka dostignuća, fotoaparati bez zrcala sustava EOS R podižu performanse na novu razinu.

Ispravljanje na fotoaparatu

„Na primjer, uz RF prihvat, jedna od prednosti vrlo brze komunikacije između objektiva i fotoaparata je da u slučaju optičkih problema kao što su difrakcija i aberacija, njih možemo ispraviti na fotoaparatu u stvarnom vremenu”, kaže Mike. „Ta trenutna obrada znači da dobivate bolju kvalitetu slike izravno s fotoaparata bez zrcala.”

Brzina kontinuiranog snimanja

Slično tome, u nekim situacijama fotoaparati bez zrcala kao što je EOS R7 koji imaju brzinu kontinuiranog snimanja do 15 fps uz upotrebu mehaničkog zatvarača i 30 fps uz upotrebu elektroničkog zatvarača s praćenjem uz puno automatsko izoštravanje, vjerojatno će davati dosljedno upotrebljivije fotografije u odnosu na DSLR modele kao što su EOS 7D Mark II ili EOS 90D koji imaju maksimalnu brzinu kontinuiranog snimanja od 10 fps.

Način rada uzastopnog snimanja fotografija RAW Burst koji je dostupan na nekim fotoaparatima bez zrcala, uključujući EOS R8, EOS R7 i EOS R10, dodatno poboljšava šanse za snimanje savršenog trenutka. Ne samo da omogućuje snimanje RAW datoteka brzinom do 30 fps, već ima i opciju prethodnog snimanja koja omogućuje snimanje pola sekunde prije nego što u potpunosti pritisnete zatvarač. Prethodno snimanje daje vam snagu da zapravo premotate unatrag i vratite se za pola sekunde radi spremanja trenutaka koje ste možda propustili.

Modeli EOS R5 Mark II i EOS R1 idu korak dalje uz značajku za prethodno kontinuirano snimanje. Kada je fotoaparat podešen na kontinuirano snimanje s uključenim automatskim izoštravanjem, možete dopola pritisnuti okidač i ciljati na mjesto na kojem očekujete akciju. Fotoaparat počinje spremati snimke u međuspremnik s punom automatskom ekspozicijom i praćenjem s automatskim izoštravanjem. Kada do kraja pritisnete tipku, fotoaparat neće tek početi snimati fotografije, već će i spremiti 15 sličica (EOS R5 Mark II) ili 20 sličica (EOS R1) neposredno prije potpunog pritiska. Time se osigurava snimanje trenutka kada se akcija dogodi, a funkcionira i kada snimate snimke formata JPEG ili HEIF te RAW. (Osim toga, jednostavnije je od načina rada RAW Burst – sprema pojedinačne RAW datoteke, dok način rada RAW Burst upotrebljava poseban datotečni format iz kojeg se pojedinačne snimke moraju izdvojiti.) DSLR fotoaparati nemaju ništa slično.

A cutaway diagram illustrating the IS system in the Canon EOS R5.

Stabilizacija slike

Mnogi objektivi imaju stabilizaciju slike koja neutralizira efekte podrhtavanja fotoaparata. No RF i RF-S objektivi opremljeni optičkim stabilizatorom slike imaju poboljšanu razinu stabilizacije u usporedbi s ekvivalentnim EF i EF-S objektivima.

Nekoliko fotoaparata bez zrcala sustava EOS R opremljeno je ugrađenim stabilizatorom slike u 5 osi (IBIS). Ako na fotoaparatu koji ima ugrađenu stabilizaciju slike upotrebljavate objektiv sa stabilizacijom slike, oni rade zajedno i pružaju još veće razine stabilizacije – do 8,5 koraka u središtu kadra i 7,5 koraka na periferiji, ovisno o fotoaparatu i objektivu koji se upotrebljava. To znači da prilikom snimanja iz ruke možete snimati uz manju brzinu zatvarača te i dalje snimiti oštre snimke.

Napredni IBIS i tehnologija stabilizacije slike na objektivu također su učinkoviti za snimanje videozapisa. Fotoaparati sustava EOS R imaju namjensku opciju Movie Digital IS koja se može kombinirati s ugrađenom i optičkom stabilizacijom slike kako bi se poboljšala stabilnost snimljenog materijala, što fotoaparate bez zrcala sustava EOS R čini boljim izborom za snimanje videozapisa u usporedbi s DSLR fotoaparatima.

Prikaz LCD zaslona fotoaparata EOS R8 tvrtke Canon koji fotografu prikazuje snimanje videozapisa lončanica.

Najnoviji fotoaparati bez zrcala kao što je EOS R8 imaju napredne značajke za kreatore sadržaja kao što su 4K 60p videozapisi s pametnim praćenjem objekata – nešto što DSLR fotoaparati kao što su EOS 7D Mark II ili EOS 90D ne pružaju.

Automatsko izoštravanje: usporedba fotoaparata bez zrcala i DSLR fotoaparata

Svi fotoaparati bez zrcala sustava EOS R upotrebljavaju sustav automatskog izoštravanja Dual Pixel CMOS AF tvrtke Canon – Dual Pixel CMOS AF II na modelima EOS R6 Mark II, EOS R8, EOS R7 i EOS R10, na primjer, i noviju verziju pod nazivom Dual Pixel Intelligent AF na modelu EOS R5 Mark II. U svim verzijama ovog sustava svaki piksel na senzoru upotrebljava se za izoštravanje i snimanje, za razliku od izoštravanja senzora za prepoznavanje faze specifične točke putem tražila kod DSLR fotoaparata.

Jedna od velikih prednosti ovih fotoaparata bez zrcala je mogućnost odabira točke automatskog izoštravanja bilo gdje u kadru. „To nije moguće na DSLR fotoaparatu“, objašnjava Mike, „a tim fotoaparatima pruža mogućnosti kao što su praćenje lica, praćenje očiju i praćenje životinja. Na primjer, možete se fokusirati na oko ptice u letu i pratiti ga kadrom – još nešto što DSLR ne može.”

Na mnogim fotoaparatima bez zrcala sustava EOS R napredno prepoznavanje objekata obuhvaća čak i vozila kao što su automobili, motocikli, zrakoplovi i vlakovi, uz automatsko praćenje položaja vozača ili pilota s pomoću inteligentnog sustava automatskog izoštravanja.

Fotoaparati bez zrcala sustava EOS R mogu izoštravati i pri slabijem osvjetljenju. Automatsko izoštravanje kod modela EOS R1 može izoštriti objekt na svjetlu koje je prigušeno do -7,5 EV, na primjer, što je približno jednako pejzažu pod svjetlošću zvijezda. Ta poboljšana osjetljivost automatskog izoštravanja omogućuje i automatsko izoštravanje pri manjim maksimalnim otvorima blende nego što je to bilo moguće prije. Na primjer, uparite kompaktni telefoto objektiv RF 600mm F11 IS STM s Canonovim ekstenderom RF 2x i u praksi imate objektiv od 1200 mm, f/22 – upotpunjen učinkovitim automatskim izoštravanjem.

Zaslon modela EOS R7 tvrtke Canon na kojem je prikazana točka automatskog izoštravanja oka ptice grabljivice na grani.

Brzi elektronički zatvarač i automatsko izoštravanje s praćenjem očiju životinja kod fotoaparata bez zrcala kao što su EOS R7 i EOS R10 idealni su za fotografe svih razina. „Za fotografe životinjskog svijeta mogućnost praćenja očiju životinja predstavlja fantastičnu značajku“, kaže stručnjakinja za fotografiranje divljih životinja Dani Connor. „Otvorila mi je nove mogućnosti koje mi nisu bile dostupne kao korisniku DSLR fotoaparata.“

Usporedba mehaničkog i elektroničkog zatvarača

Većina DSLR fotoaparata ima mehaničke zatvarače, ali svi fotoaparati bez zrcala sustava EOS R tvrtke Canon imaju i elektronički i mehanički zatvarač.

Koje su prednosti elektroničkog zatvarača u usporedbi s mehaničkim?

Kod elektroničkog zatvarača, mehanički zatvarač je otvoren, a slikovni senzor u osnovi se očitava elektroničkim putem. Najveća prednost u tome je što snimanje tako može biti potpuno tiho – ne samo tiše, s prigušenim ili utišanim zatvaračem, kao kad odaberete opciju S („meko“ snimanje) koja je dostupna na nekim fotoaparatima, već potpuno nečujno. To može biti od neprocjenjive vrijednosti kada fotografirate nervozne divlje životinje, uspavane bebe ili tihe dijelove vjenčanja, na primjer.*

Elektronički zatvarači omogućavaju i brže kontinuirano snimanje. „S mehaničkim zatvaračima“, kaže Mike, „najbrži mogući način rada DSLR fotoaparata bio je 16 fps [sličica u sekundi] kod modela EOS-1D X Mark III, profesionalnog fotoaparata visoke klase. Zahvaljujući elektroničkom zatvaraču, EOS R10 omogućuje brzinu od 23 fps za svega djelić cijene, dok EOS R7 može snimati pri 30 fps, brzinom još jednog profesionalnog fotoaparata, EOS R3, za trećinu cijene.“

Međutim, snimanje brzih pokreta može biti problem kada fotografirate akcije s elektroničkim zatvaračem – objekti koji se brzo kreću poput palice za golf u zamahu ili propelera u okretu mogu se pomicati tijekom vremena potrebnog za očitavanje cijelog kadra, zbog čega će na dobivenim fotografijama biti izobličeni. No taj je fenomen znatno smanjen kod najnovijih fotoaparata bez zrcala. EOS R5 Mark II i EOS R1 imaju inovativne CMOS senzore punog kadra s pozadinskim osvjetljenjem i procesor slike DIGIC Accelerator, kao i procesor slike DIGIC X. Ova kombinacija procesora velike brzine i tehnologije senzora maksimalno smanjuje mogućnost izobličenja prilikom snimanja brzih pokreta – u slučaju modela EOS R1, do razine najbržih mehaničkih zatvarača na tržištu ili čak više.

Crno-bijeli krupni plan djeteta koje usredotočeno gleda prema dolje.

Obiteljska fotografkinja Helen Bartlett smatra da je mogućnost nečujnog snimanja fotoaparata sa sustavom EOS R od neprocjenjive važnosti. Budući da u tom slučaju nema zvuka zatvarača koji bi odvukao pažnju mladih osoba ili ih probudio dok spavaju, može ih fotografirati u prirodnijim situacijama. Snimljeno fotoaparatom EOS R5 tvrtke Canon s objektivom RF 50mm F1.2L USM tvrtke Canon pri 1/1000 s, f/1.2 i ISO100. © Helen Bartlett

Trajanje baterije: usporedba DSLR fotoaparata i fotoaparata bez zrcala

Često se govori da DSLR fotoaparati imaju duže trajanje baterije od fotoaparata bez zrcala, uglavnom zato što elektroničko tražilo fotoaparata bez zrcala zahtijeva napajanje, dok ga optičko tražilo DSLR fotoaparata nema. Međutim, trajanje baterije u praksi ovisi o načinu na koji rabite fotoaparat – primjerice, upotrebom bljeskalice troši se više energije na obje vrste fotoaparata, dok upotreba LCD zaslona na DSLR fotoaparatu obično troši više energije od LCD zaslona na fotoaparatu bez zrcala. DSLR srednje klase kao što je EOS 90D pruža 1200 snimki ili više uz tražilo i 450 uz LCD, dok EOS R6 Mark II bez zrcala pruža 450 snimki uz elektroničko tražilo ili 760 putem uz LCD.

Razlika je još veća na profesionalnoj razini: ako se držite tražila na modelu EOS-1D X Mark III, na primjer, možete snimiti 2500 fotografija prije nego što se baterija isprazni, što pada na 600 fotografija ako se oslanjate na Live View, u usporedbi sa 620 snimaka putem tražila, odnosno 860 putem LCD-a na modelu EOS R3. Stoga, ako vam je draži stražnji LCD zaslon, fotoaparati bez zrcala mogu vam pružiti više snimaka uz samo jedno punjenje.

Predstavljanjem novih baterija visokih performansi, potrošnja energije dodatno je optimizirana kod fotoaparata bez zrcala sustava EOS R tvrtke Canon. Osim toga, razne mogućnosti štednje energije u izborniku fotoaparata, zajedno s mogućnošću punjenja putem USB priključka i prijenosne baterije, dodatno produžuju vrijeme rada fotoaparata.

Usporedba fotoaparata bez zrcala i DSLR fotoaparata: odabir

DSLR modeli imaju svoje prednosti, ali fotoaparati bez zrcala sustava EOS R i objektivi imaju pregršt inovativnih tehnologija koje pružaju nove kreativne mogućnosti za fotografiranje i snimanje videozapisa.

Ako želite lagani fotoaparat s brzom izmjenom sličica za fotografiranje putovanja, fotoaparat bez zrcala kao što je EOS R10 može biti idealan. Ako uživate u fotografiranju divljih životinja i akcije, fotoaparati bez zrcala velike brzine kao što su EOS R7 i EOS R6 Mark II osigurat će unaprjeđenje performansi. Ako želite prijeći na fotografije i videozapise punog kadra, EOS R8 bez zrcala prepun je kreativnih značajki koje će vam pomoći u ostvarenju umjetničkih ciljeva. Osim toga, asortiman se proteže na vodeće fotoaparate bez zrcala s najmodernijim značajkama koje će zadovoljiti potrebe najzahtjevnijih profesionalnih fotografa, uključujući EOS R3 i EOS R1.

Cijeli asortiman modela sustava EOS R bez zrcala omogućuje upotrebu RF i RF-S objektiva nove generacije koji pružaju prednosti kao što su korekcija slike na fotoaparatu i praćenje s automatskim izoštravanjem.

Elektroničko tražilo fotoaparata bez zrcala omogućuje pregled slike u tražilu uz primjenu postavki snimanja. Prikaz uživo na stražnjem LCD zaslonu DSLR fotoaparata učinit će isto, ali nije uvijek praktično tako snimati. Osim toga, nećete moći mnogo vidjeti u mraku u DSLR tražilu, za razliku od elektroničkog tražila kod fotoaparata bez zrcala, koji će vam omogućiti kadriranje snimke u gotovo svim uvjetima.

Napredne značajke automatskog izoštravanja kao što su automatsko izoštravanje očiju životinja i automatsko izoštravanje vozila dostupne su samo na najnovijim fotoaparatima sustava EOS R. Ti fotoaparati bez zrcala pružaju vam i slobodu snimanja s elektroničkim ili mehaničkim zatvaračem, s obično mnogo većim dostupnim brzinama kontinuiranog snimanja i opcijom potpuno tihog snimanja.

Od ergonomije do automatskog izoštravanja, vrste do brzine zatvarača, ako ste u mogućnosti, isprobajte fotoaparat koji vas zanima – ništa ne može zamijeniti osjećaj stvarne upotrebe. Nakon što odlučite koji vam fotoaparat bez zrcala odgovara, raspitajte se o mogućnostima zamjene dijelova u lokalnoj prodavaonici fotoaparata ili razmislite o doniranju stare opreme za fotoaparat lokalnom klubu ili školi kako bi netko drugi mogao započeti svoje fotografsko putovanje.



*Možda će se čuti i drugi zvukovi osim zatvarača (otvor blende, zvuk pogona objektiva za izoštravanje, zvukovi elektronike itd.).

Amy Davies, Alex Summersby & Marcus Hawkins

Slični proizvodi

Slični članci

Objašnjenje usporedbe APS-C-a i senzora punog kadra

Koja je razlika između APS-C i fotoaparata sa senzorom punog kadra i koji vam najbolje odgovara?

Zašto je sustav EOS R nadogradnja koja mijenja karijeru

Fotoaparati i objektivi sustava EOS R tvrtke Canon unapređuju rad fotografa za pet godina. Iz prve ruke otkrijte zašto su ih profesionalci odabrali.

Kako započeti s fotografiranjem

Želite li prijeći s pametnog telefona na fotoaparat? Naš vodič za fotografiranje za početnike ima sve što vam je potrebno za početak.

Kako odabrati objektiv

Sve što trebate znati o objektivima, od vrsta objektiva do značajki koje trebate tražiti.