Španjolska influencerica i fotografkinja Diana Millos počela je putovati na glazbene festivale i koncerte. Potaknula ju je ljubav prema avanturi koja je ubrzo procvjetala u karijeru profesionalne putopisne fotografkinje i blogerice s više od 140 000 pratitelja na Instagramu.
Ovdje Diana, čiji najnoviji pothvati obuhvaćaju putovanja na Kubu i u Španjolsku, dijeli svojih 10 najboljih savjeta za fotografiranje na putovanjima, za snimanje zapanjujućih fotografija prilikom istraživanja novih lokacija.
10 najboljih savjeta i trikova za fotografiranje na putovanjima
10 savjeta za fotografiranje na putovanjima
- Istražite svoje odredište
- Ponesite namjenski fotoaparat koji vas neće sputavati
- Odaberite objektive koji odgovaraju vašim potrebama
- Ustanite rano
- Vratite se na omiljene lokacije tijekom dana
- Upotrebljavajte aplikaciju Canon Camera Connect
- Snimajte videozapise i fotografije
- Potrudite se oko kutova kako bi fotografije bile jedinstvene
- Otkrijte više uz širokokutne i makroobjektive
- Eksperimentirajte pri slabom osvjetljenju i noću
Savjet 1: istražite svoje odredište
„Smatram da je planiranje unaprijed apsolutno neophodno u fotografiranju putovanja“, kaže Diana. „Kad saznam kamo idem, počinjem na internetu istraživati mjesta koja su od interesa, upotrebljavajući društvene mreže, blogove i Pinterest.
„Tražim lokacije koje me nadahnjuju, pa imam dobru ideju gdje želim ići i kako ću tamo stići. To mi daje okvir za planiranje fotografija, ali kad stignem, tražim različite kutove i perspektive koje nisam vidjela na internetu, tako da mogu biti kreativna te pokušati snimiti nešto originalno i jedinstveno na fotografijama.“
Savjet 2: ponesite namjenski fotoaparat koji vas neće sputavati
„Doista volim EOS R10 tvrtke Canon“, oduševljena je Diana. „Jednostavno je savršen za fotografiranje na putovanjima i cjelodnevno snimanje jer je tako malen i lagan. Lako se može smjestiti u torbicu fotoaparata, čak i uz dodatni objektiv ili dva, a ipak je snažan, dok je kvaliteta slike besprijekorna. Doista mi se sviđa i mogućnost pregleda svjetline, kontrasta i boje u elektroničkom tražilu, tako da znam kako će fotografija izgledati.“
Ako ste novi u fotografiranju, ali tražite pouzdani osnovni model fotoaparata sustava EOS R za snimanje savršenih uspomena prilikom sljedeće avanture, Canon EOS R100 je dovoljno malen da ga možete staviti u torbu, a istovremeno omogućuje snimanje fotografija i videozapisa visoke kvalitete čim se ukaže prilika.
Ako vam je draži fotoaparat sa senzorom punog kadra koji daje izvanrednu kvalitetu slike čak i pri ekstremno slabom osvjetljenju, kao i mogućnost manje dubinske oštrine pri upotrebi iste žarišne duljine, kompaktni i lagani EOS RP tvrtke Canon odličan je suputnik na putovanjima.
Za one koji preferiraju kompaktni fotoaparat, PowerShot G7 X Mark III s fiksnim objektivom ima snažan raspon zumiranja te daje 4K videozapise i vrhunske fotografije s 20,1 MP.
Savjet 3: odaberite objektive koji odgovaraju vašim potrebama
„Ako snimam od zore do sumraka, ne želim nositi tešku torbu s opremom, pa pokušavam svesti dodatne objektive na minimum“, kaže Diana.
Objektivi pogodni za putovanja za EOS R10 tvrtke Canon obuhvaćaju RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM koji ima naročito kompaktan dizajn na uvlačenje i masu od samo 130 g. Kad trebate širi raspon zumiranja, RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM omogućuje trenutno prilagođavanje gotovo svakom scenariju snimanja bez potrebe za dodatnim objektivom.
Odlična stvar kod Canonovih fotoaparata sa sustavom EOS R je to što možete upotrebljavati objektive kompatibilne sa senzorom punog kadra na kućištima formata APS-C i obrnuto. Na primjer, Canon RF 35mm F1.8 IS MACRO IS STM daje isto vidno polje na modelu EOS R10 kao da upotrebljavate objektiv od 56 mm na fotoaparatu sa senzorom punog kadra kao što je EOS RP. Isto tako, ako želite iskoristiti njihovu veličinu i prenosivost, možete upariti objektive Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM i RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM tvrtke Canon s EOS RP, ali će se slika obrezati.
Canon RF 50mm F1.8 STM još je jedna odlična opcija za putovanja za EOS R10 ili EOS RP. Najbolji izbor za zumiranje obuhvaća lagane telefoto objektive Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM i RF 100-400mm F5.6-8 IS USM koji je vrlo kompaktan za objektiv s tako snažnim dosegom.
Savjet 4: ustanite rano
„Na turističkim lokacijama velika je gužva, čak i vrlo rano u danu“, kaže Diana. „Ustajem vrlo rano kako bih izbjegla gužvu, tako da mogu snimati prizore bez ljudi, ili ponekad sa samo jednom osobom koja će pobuditi zanimanje. Osim toga, dobivate i dodatnu prekrasnu rasvjetu u zoru, što je čini mojim najdražim vremenom za snimanje.“
Često se naziva „zlatni sat“, to je vrijeme kad je sunce nisko na nebu sat vremena nakon izlaska i sat vremena prije zalaska te svijetli zlatnim sjajem koji može unijeti čaroliju u fotografije s putovanja. Diana uvijek snima RAW datoteke, tako da može fino prilagoditi ravnotežu bijele boje i ekspoziciju kako bi poboljšala prikaz boja, svijetle dijelove i sjene prilikom uređivanja snimki u softveru za obradu slika kao što je Digital Photo Professional tvrtke Canon.
Savjet 5: vratite se na omiljene lokacije tijekom dana
„Iako volim snimati u zoru, mislim da je važno ponovo posjetiti odlične lokacije u neko drugo doba dana“, savjetuje Diana. „Užurbani prizori također mogu dati odlične fotografije s putovanja, jer dočaravaju kulturu i ugođaj mjesta. Područja sjena i svjetlosti te način na koji sunce osvjetljava prizor znatno se mijenjaju kako dan protiče.“
Imajte na umu da se sunce kreće preko neba pa ako su, primjerice, znamenitosti i zgrade koje želite snimiti ujutro u sjeni, možda bi bilo dobro vratiti se poslijepodne kad se svjetlo promijeni.
Savjet 6: upotrebljavajte aplikaciju Canon Camera Connect
„Omiljena mi je tehnika putnog fotografiranja tražiti simetriju u prizorima, s čistim, urednim linijama koje stvaraju odvažne oblike“, objašnjava Diana. „Volim i biti na fotografiji, tako da uvijek nosim stativ i postavim fotoaparat prije nego što uđem u kadar.“
Aplikacija Canon Camera Connect omogućuje upravljanje fotoaparatom s telefona i daljinsko podešavanje. Možete i pregledati sliku i prilagoditi automatsko izoštravanje dok ste u kadru.
Savjet 7: snimajte videozapise i fotografije
„Videozapisi su sve zastupljeniji na društvenim mrežama, pa mi je važno snimati i videozapise i fotografije“, kaže Diana. „Obično snimam mnogo kratkih videozapisa različitih lokacija kako bih ih mogla zajedno uređivati i napraviti videozapis koji će dočarati općeniti dojam mjesta. Za videozapise uvijek upotrebljavam postavku najbolje kvalitete na fotoaparatu, tako da prilikom uređivanja imam najveću širinu.“
Za to je odličan EOS R10 tvrtke Canon, s opcijama za 4K 60p , 4K 30p s 6K s visokom preciznošću uzorkovanja i vrlo kvalitetni Full HD pri 120p, što Diana voli za kreiranje usporenih sekvenci.
Ako želite da vaši pretplatnici i pratitelji mogu pratiti vaša putovanja, Canon PowerShot V10 je „sve u jednom” rješenje džepnih dimenzija za vaše sljedeće putovanje. Dizajniran je za snimanje vlogova i omogućuje snimanje 4K UHD videozapisa dok ste u pokretu uz opciju dodavanja kreativnih filtara i efekata zaglađivanja tijekom rada.
Savjet 8: potrudite se oko kutova kako bi fotografije bile jedinstvene
„Kad snimate znamenitosti i poznate lokacije, vaše snimke možda će se teško istaknuti. Uvijek tražim neobične kutove koji pružaju drukčiju perspektivu“, kaže Diana. „Snimanje iz niske perspektive gotovo na tlu ili s visine može dati veliku prednost, a to je jednostavno postići uz zaslon s promjenjivim kutom nagiba. Kad želim još veću visinu, fotoaparat stavim na stativ i upotrebljavam ga kao šipku, tako da ga mogu držati visoko iznad glave, a i dalje pregledati snimku na stražnjem zaslonu. To je odlično kad trebate snimati preko glava ljudi u gomili, čak i preko ograda i zidova.“
Savjet 9: otkrijte više uz širokokutne i makroobjektive
„Fotografije s putovanja pokrivaju sve, od divljih pejzaža do veličanstvenih arhitektonskih interijera. Za snimanje oboje volim upotrebljavati širokokutni objektiv“, kaže Diana.
Ako vas zanimaju širokokutne fotografije i želite uhvatiti energiju uIica koje istražujete, istovremeno zadržavajući malu masu torbe s opremom, onda je tanki plosnati dizajn modela Canon RF 28mm F2.8 STM idealna opcija. Veliki otvor blende od f/2.8 omogućuje snimanje iz dana u noć i pomaže prilikom isticanja objekata.
Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM pruža iznimno široke kutove gledanja i može se upotrebljavati na fotoaparatu EOS R10 tvrtke Canon s adapterom za montažu EF-EOS R. Za EOS RP ili EOS R6 sa senzorom punog kadra savršen je Canon RF 16mm F2.8 STM koji ima otvor blende od f/2.8 koji omogućuje velike brzine zatvarača čak i pri slabom osvjetljenju. Ovaj objektiv ima i minimalnu udaljenost izoštravanja od samo 13 cm, što vam omogućuje da se približite objektima, maksimalno povećavajući svaki predivni detalj, istovremeno unoseći mnogo u kadar.
Makroobjektiv kao što je Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM također je idealan za snimanje detalja, jer pruža veće povećanje od standardnog objektiva kako bi se oživjeli čak i najmanji elementi. Ovaj objektiv ima širok maksimalni otvor blende koji omogućuje snimanje savršeno eksponiranih snimki, kao i stabilizator slike u 5 koraka koji će sve održati izoštrenim prilikom snimanja iz ruke.
Savjet 10: eksperimentirajte pri slabom osvjetljenju i noću
„Neposredno nakon zalaska sunca, ili prije njegovog izlaska ujutro, dobit ćete „plavi sat“. Sviđaju mi se hladne boje koje stvara svjetlo i duboke plave boje neba“, kaže Diana. „Daju potpuno drukčiji izgled gradskih panorama, što znači da je to još jedan način stvaranja jedinstvenih fotografija. Čak i kasno navečer, još uvijek postoje jarko osvijetljeni prizori koji se mogu snimiti. Najvažnije je uživati u doživljaju i zabaviti se.“
Tražite nadahnuće za sljedeće putovanje? Pregledajte ove skrivene lokacije.
Napisao Matthew Richards