Način snimanja nevjerojatnih makrofotografija pčela

Tri profesionalna fotografa kukaca dijele savjete za privlačenje pčela u vrt kako biste ih mogli snimiti izbliza.
Krupni plan pčele koja se hrani na ljubičastim cvjetovima zumbula, koji je modelom EOS-1D X Mark III tvrtke Canon snimio fotoreporter divljih životinja Christian Ziegler.

Pčele su nevjerojatna stvorenja. Osim što su i slatke i lijepe, ključne su za biološku raznolikost našeg planeta. Pčele oprašuju biljke i usjeve te time omogućuju život ljudima i divljim životinjama, ali nažalost, ugrožene su.

„U proteklih 20 godina mnogo više vrsta pčela suočava se s izumiranjem“, kaže fotoreporter divljih životinja i ambasador tvrtke Canon Christian Ziegler, koji smatra da je iznimno važno za njega i ostale fotografirati pčele kako bi istaknuli njihovu ljepotu i važnost te podigli svijest o njihovoj ugroženosti.

No kako sami možete fotografirati pčele? Nije lako, ali uz pravu pomoć je ostvarivo – čak i za početnike. Ovdje Christian i makrofotografi divljih životinja Matt Doogue i Ingo Arndt daju savjete za stvaranje okruženja koje će biti primamljivo kukcima, radi fotografiranja prekrasnih krupnih kadrova pčela.

1. Zasadite vrt koji će primamiti pčele

Krupni plan pčele na glogovom cvijetu, koji je modelom EOS-1D X Mark III tvrtke Canon snimio fotoreporter divljih životinja Christian Ziegler.

Odaberite lokalne biljke za lonce i gredice, jer će vam dati najbolje dugoročne šanse za privlačenje pčela. „Lokalne biljke šire se i rastu na pravim mjestima i otpornije su od biljaka uvezenih izvana“, kaže fotograf divljih životinja Ingo Arndt. Snimljeno modelom EOS-1D X Mark III tvrtke Canon s objektivom Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM pri 1/200 s, f/22 i ISO 1250. © Christian Ziegler

Hotel za pčele nastao bušenjem rupa u štapovima i drvetu koji je objektivom Canon EF 24-105mm f/4L IS II USM snimio fotoreporter divljih životinja Christian Ziegler.

Kako biste privukli pčele samice koje ne žive u košnicama, možete postaviti „hotel za pčele“ – u osnovi drvenu kutiju s rupama koja oponaša gnijezda kakva pčele grade. © Christian Ziegler

Za fotografiranje pčela ne morate ići daleko. Ako svoj vrt učinite primamljivijim pčelama, one će vam doći i pružiti vam brojne mogućnosti za snimanje nevjerojatnih fotografija. Osim toga, koraci kojima ćete privući pčele bit će korisni za njih.

„Vrt primamljiv pčelama možete napraviti sađenjem lokalnih biljaka s mnogo peludi i nektara“, kaže Christian. Biljke kao što su lavanda i kadulja privlače pčele jer duže cvjetaju. Nemojte kositi travnjak – čak i mala prerasla površina pogodno je stanište za pčele.“

Matt kaže da se pčele mogu godinama hraniti lokalnim cvjetovima. „Obavite istraživanje“, nastavlja. „Saznajte što objekt voli jesti, gdje voli biti, na kojim se biljkama pari.“

„Hoteli za pčele su sjajni“, dodaje. „Možete ih kupiti u trgovinama ili ih sami izraditi bušenjem rupe u drvetu.“

2. Održavajte udaljenost

Budite na sigurnom. Važno je poštovati pčele i držati se podalje dok ih fotografirate u njihovom prirodnom okruženju, jer mogle bi vas ubosti. „Pčele će odletjeti kad im se previše približite, ali može biti opasno fotografirati ih u blizini košnice”, objašnjava Ingo.

Podalje se najlakše možete držati upotrebom telefoto objektiva. Objektivi s većom žarišnom duljinom kao Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM ili objektivi sa zumiranjem s telefoto dometom kao što su Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM ili Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM omogućuju vam fotografiranje pčela bez previše približavanja.

Aplikacija Canon Camera Connect koristan je alat, jer vam omogućuje upravljanje fotoaparatom s udaljenosti.

Pročitajte vodič za kupce i saznajte više o najboljem početnom kompletu za makrofotografiju.

3. Snimajte u pravo vrijeme

Krupni plan pčele na žutom cvijetu s peludi koja joj pokriva glavu, koji je snimio makrofotograf Matt Doogue modelom EOS 6D tvrtke Canon.

Teže ćete snimiti dobre fotografije pčela ako ih nastojite snimati tijekom vrućina, jer tad se kreću brže, zbog čega ih je teže fotografirati. Snimljeno modelom EOS 6D tvrtke Canon (naslijedio ga je EOS 6D Mark II tvrtke Canon) s objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo pri 1/125 s, f/9 i ISO 160. © Matt Doogue

Zlatni sat – odmah nakon izlaska sunca i neposredno prije zalaska sunca, kad sunce na horizontu daje predivno toplo svjetlo i duge sjene – savršen je za fotografiranje pčela. To je ujedno i vrijeme kad su pčele sporije i mirnije te ih je tada lakše fotografirati. „Pčele su najaktivnije kad je toplo“, objašnjava Ingo. „Sredinom dana postoji i problem vrlo jakog svjetla i kontrasta, što obično nije dobro za fotografije. Najbolje vrijeme je sat vremena nakon izlaska sunca i sat vremena prije njegovog zalaska.“

Izađite još ranije, dok pčele možda još spavaju. „Neke pčele spavaju na biljkama“, kaže Matt. „Prime se za rub i ne pomiču, što je odlično za vježbanje i kombinirano izoštravanje [pogledajte u nastavku]. Npr., bumbari se u rano jutro često nalaze na glavočikama. Na njima se zagrijavaju i ne miču se puno, što predstavlja savršeno vrijeme za isprobavanje makrofotografije.“

4. Tražite boje i teksture

Krupni plan pčele uvijene oko prašnika crvenog cvijeta, koji je snimio makrofotograf Matt Doogue modelom EOS 6D tvrtke Canon.

„Kad snimate šire fotografije, pokušajte obuhvatiti dio okruženja kako biste gledatelju pružili dojam mjesta na kojemu je fotografija snimljena – u šumi ili pokraj cvjetne gredice“, kaže Matt. Snimljeno modelom EOS 6D tvrtke Canon s objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo pri 1/160 s, f/9 i ISO 320. © Matt Doogue

Krupni plan medonosne pčele koja uranja glavu u saće, koji je snimio makrofotograf Matt Doogue modelom EOS 6D tvrtke Canon.

Oblik i tekstura pčelinjeg saća zanimljiva je pozadina za fotografiranje medonosnih pčela u akciji. Snimljeno modelom EOS 6D tvrtke Canon s objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo pri 1/40 s, f/10 i ISO 320. © Matt Doogue

Kao i kod drugih žanrova fotografije, potražite i uzmite u obzir elemente koji će istaknuti vaše fotografije. Teksture biljaka i geometrijski oblici kukaca savršeni su za to, a Matt savjetuje da tražite jarke boje, npr. crvenu, ljubičastu i plavu. Kad odlučujete o tome koje pčelama primamljive biljke uzgojiti, u obzir uzmite boje cvijeta ili upotrijebite obojenu pozadinu u vrtu ili na balkonu kako biste lakše snimali kukce u akciji.

S druge strane, Christian traži zanimljive uzorke, teksture i svjetlost. „Mene vodi ponašanje kukaca“, dodaje.

„Pokušajte snimiti njihovo ponašanje“, slaže se Matt. „To je ono što čini fotografiju. Možete snimiti odličan portret mrava, ali možete ga snimiti i kako nosi drugog mrtvog mrava ili slaže hranu na hrpu, što će potpuno promijeniti fotografiju. Promijenit će način na koji ga vidimo i dodatno će nas zaintrigirati.“

5. Uhvatite pčele u letu

Krupni plan orhidejske pčele koja leti prema žutom cvijetu orhideje koji je objektivom Canon EF 16-35mm f/2.8L USM snimio fotoreporter divljih životinja Christian Ziegler.

Objektivi sa stabilizacijom slike pomoći će vam u stabilizaciji snimaka dok slijedite pčelu i snimate iz ruke. Snimljeno modelom Canon EOS 5D (naslijedio ga je EOS 5D Mark IV tvrtke Canon) s objektivom Canon EF 16-35mm f/2.8L USM (naslijedio ga je Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM) pri 1/80 s, f/16 i ISO 400. © Christian Ziegler

Neke od najupečatljivijih fotografija pčele prikazuju u letu, što može biti nezgodno snimiti zbog brzine njihova kretanja. „Morate biti brzi i rabiti vrlo velike brzine zatvarača kako biste zamrznuli pokret“, objašnjava Ingo.

Ingo i Matt predlažu da se fokusirate na područje kojim će pčela vjerojatno proći, npr. cvijet. „Unaprijed se fokusirajte na područje ručnog izoštravanja (MF) i pričekajte“, kaže Matt.

Kako biste snimili pčele u letu bez bljeskalice, Christian predlaže upotrebu načina rada s prioritetom zatvarača (TV) uz postavljanje brzine koja neće biti manja od 1/500 s. Savjetuje i postavljanje velike brzine zatvarača pri snimanju u ručnom načinu rada (M), nakon čega možete podesiti ISO vrijednost radi ravnoteže ekspozicije. „Ako ne rabite bljeskalicu, rješenje je ISO“, kaže. „Bez bljeskalice možete odabrati do ISO 8000. Rabio sam čak i ISO 25 600 i postizao dobre rezultate.”

6. Eksperimentirajte s ručnim izoštravanjem

Krupni plan pčele u letu na žutoj pozadini koju je snimio fotoreporter divljih životinja Christian Ziegler.

Ingo predlaže da eksperimentirate kako biste stvorili vizualni interes. „Igrajte se, naročito dok učite – ponekad ćete dobiti dobre rezultate“, kaže. „Možete pokušati produljiti ekspoziciju umjesto zamrzavanja snimke ili pokušajte slijediti kukca u letu s većom brzinom zatvarača.“ Snimljeno modelom EOS R3 tvrtke Canon s objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x pri 1/200 s, f/16 i ISO 1000. © Christian Ziegler

Krupni plan desetaka pčela između zidova košnice koji je snimio makrofotograf Ingo Arndt s pomoću objektiva Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM.

Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM ima stvarni omjer povećanja za od 1:1, što znači da je na senzoru fotoaparata predmet koji snimate jednake veličine kao i u stvarnosti. Njegov RF ekvivalent, objektiv RF 100mm F2.8L MACRO IS USM, ide sve do povećanja od 1,4x. Snimljeno modelom EOS 5DS R tvrtke Canon (naslijedio ga je EOS 5D Mark IV tvrtke Canon) s objektivom Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM pri 1/200 s, f/16 i ISO 250. © Ingo Arndt

Matt, Christian i Ingo predlažu eksperimentiranje s ručnim izoštravanjem. „Bolje je odlučiti koji točno dio kukca želite izoštriti“, savjetuje Ingo te preporučuje ručno izoštravanje, tako da možete brže reagirati na kretnje kukca. „Uglavnom morate biti vrlo brzi“, nastavlja. „Unaprijed podešavam izoštravanje, pronalazim pravu udaljenost, a zatim odlazim do pčela te pomičem glavom naprijed-natrag radi postizanja izoštravanja. Umjesto podešavanja izoštravanja na objektivu, uvijek pomičem sebe ili fotoaparat. To je mnogo brže.“

Kako biste lakše provjerili izoštravanje, možete upotrijebiti vršne vrijednosti izoštravanja koje će istaknuti žarišnu ravninu. Možete upotrijebiti i prikaz uživo za zumiranje u kadar i provjeru izoštravanja tijekom sastavljanja kompozicije. „Svakako se pobrinite da objekt bude izoštren“, kaže Matt. „Uvijek dvaput provjerite, naročito kad snimate uz ručno izoštravanje.“

Aplikacija Canon Camera Connect omogućuje podešavanje ručnog izoštravanja objektiva s pametnog telefona.

7. Za osvjetljenje upotrijebite bljeskalicu s raspršenim svjetlom

Krupni plan pčele na drvenom stolu s odrazom vidljivim u vodi, koji je objektivom Canon RF 100mm F2.8L Macro IS USM snimio fotoreporter divljih životinja Christian Ziegler.

Ingo preporučuje uporabu tradicionalnih bljeskalica Speedlite raspršene svjetlosti s mekom kutijom koja reflektira svjetlost u očima kukaca. „Možete upotrijebiti prstenastu bljeskalicu, ali velike oči kukaca s reflektiranim odrazom prstena ne izgledaju prirodno“, objašnjava. „Refleksija sunca bila bi samo mala točka.“ Christian na svojim fotografijama rabi i tu taktiku. Snimljeno modelom EOS R3 tvrtke Canon s objektivom Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM pri 1/320 s, f/14 i ISO 320. © Christian Ziegler

Kod velikih povećanja, teško je postići dovoljno veliku dubinsku oštrinu za snimanje cijelog oka kukca uz potpuno izoštravanje. Najbolje rješenje je umjetna rasvjeta, primjerice bljeskalica, koja omogućuje dovoljnu ekspoziciju uz upotrebu malog otvora blende za široku dubinsku oštrinu, dovoljno veliku brzinu zatvarača za sprječavanje zamućenja i niske ISO vrijednosti za najčišću fotografiju.

Bljeskalica utječe i na boje i dojam koji će fotografija ostaviti. „Umjetna svjetlost mnogo bolje ističe oči kukaca od prirodnog svjetla“, objašnjava Ingo. „Ponekad su sjajne ili u duginim bojama. Ako rabite bljeskalicu, uhvatit ćete više boja.“

Ingo preporučuje i upotrebu bljeskalice odozgo radi oponašanja svjetla koje dolazi od sunca. „Ako snimate u pejzažnom položaju, bljeskalicu ostavite na fotoaparatu. U portretnom položaju bljeskalicu držite u ruci koja se nalazi iznad“, kaže.

Bljeskalicu možete postaviti bočno, čime se na objekte bacaju sjene s bočne strane, radi postizanja kreativnog izgleda. Bez obzira na konfiguraciju, Matt preporučuje raspršivanje svjetla bljeskalice. „Ako to ne učinite, dobit ćete jarku svjetlost“, kaže. „Želimo dobiti finu kvalitetu svjetla. Raspršivanjem se ublažavaju oštri prijelazi između svjetlosti i sjena.“

Mnoge bljeskalice Speedlite tvrtke Canon dolaze s difuzorima koji ublažavaju svjetlost, ali možete izraditi i vlastiti, tako što ćete ispred bljeskalice jednostavno postaviti list bijelog papira.

8. Isprobajte kombinirano izoštravanje

Krupni plan pčele na ružičastom cvijetu koja gleda ravno u fotoaparat, demonstracija male dubinske oštrine. Snimio makrofotograf Matt Doogue.

Dubinska oštrina omogućuje kontrolu izoštrenosti/zamućenosti fotografije, što je čini jednim od najvažnijih kreativnih alata za fotografe, naročito pri snimanju makrofotografija. Snimljeno modelom EOS 6D tvrtke Canon s objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo pri 1/180 s, f/4 i ISO 100. © Matt Doogue

Dubinskom oštrinom možete manipulirati i kombiniranim izoštravanjem, premda to funkcionira samo za nepomične objekte, npr. pčele koje spavaju.

„Protiv nedostatka svjetla možete se boriti otvaranjem otvora blende i kombiniranjem fotografija“, objašnjava Matt. Kombinirano izoštravanje je kad fotoaparat snima nizove slika, prebacujući žarišnu točku za svaku od njih te u konačnici kombinira izoštrene dijelove. Ono vam omogućuje upotrebu velike brzine zatvarača i širokog otvora blende, pri čemu zadržavate široku žarišnu ravninu te mogućnost rada bez bljeskalice i visoke ISO vrijednosti.

Canon EOS R10, EOS R8 i EOS R7 pružaju kombinirano izoštravanje i kompoziciju dubine koji slažu izoštrene slike, tako da konačna slika u potpunosti nastaje u fotoaparatu.

Krupni plan pčele na saću, koji je snimio makrofotograf Matt Doogue modelom EOS 6D tvrtke Canon.

Za snimanje vrhunskih makrofotografija potrebne su godine prakse, vještina i predanost. Matt, primjerice, ima više od jednog desetljeća iskustva na terenu, a sada rabi svoju platformu za podizanje svijesti i podrške za ekološka pitanja. Snimljeno modelom EOS 6D tvrtke Canon s objektivom Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo pri 1/40 s, f/11 i ISO 320. © Matt Doogue

Nemojte biti prestrogi prema sebi ako vaše fotografije ne budu odmah izgledale jednako impresivno kao one u ovom članku. Ne zaboravite: za savladavanje bilo koje vrste fotografije treba vrijeme. Važno je da budete kreativni, poboljšavate svoje vještine i snimate fotografije s kojima ćete biti zadovoljni.

„Teško je, naročito na društvenim mrežama, ne uspoređivati svoje fotografije s nevjerojatnim radovima drugih“, priznaje Matt. „No ako nastavite vježbati i pred sebe stavljati izazove, dobit ćete nevjerojatne fotografije.“



Napisao Peter Wolinski

Slični proizvodi

Slični članci

Najbolji početni komplet za makrosnimanje

Odabir fotoaparata, objektiva i dodatne opreme za detaljnu makrofotografiju.

Savjeti za makrofotografiju

Pojednostavljena makrofotografija – otkrijte najbolji komplet, savjete i tehnike.

Otkrijte svijet kukaca

Otkrijte tajne živote sićušnih stvorenja uz savjet Pierra Anqueta.

Kombiniranje izoštravanja za početnike

Fotograf Matt Doogue objašnjava kako vam Canon alati za kombiniranje izoštravanja mogu pomoći u snimanju makrosnimki i pejzaža s oštrinom od prednjeg do stražnjeg plana.