Pojam bokeh japanska je riječ koja znači "zamućenje" i njom se opisuje izgled neizoštrenih područja na fotografiji. Bokeh – često se izgovara tako da se rimuje s OK – najočigledniji je na fotografijama s mnogo malih svijetlih područja, kao što su ulična svjetla noću. No nije samo riječ o odvažnim kružnim svijetlim površinama, također se odnosi na kvalitetu svih zamućenih dijelova na slici.
Što je bokeh na fotografiji? Snimanje s obuhvaćanjem zamućenih površina jedan je od najprivlačnijih efekata koji možemo primijeniti na fotografiji. Omogućuje nam razvodniti ometajući nered, usmjerava pažnju na važne dijelove slike te nepotrebne detalje preobražava u predivno kremaste boje i nijanse.
Budite kreativni s bokehom na fotografiji
Stoga je bokeh dugo bio jedan od najmoćnijih vizualnih trikova u arsenalu fotografa. Danas pametni telefoni s dva objektiva mogu imitirati bokeh, no samo kroz softver. Maleni objektivi i senzori u pametnim telefonima onemogućuju ostvarenje plitke dubinske oštrine potrebne za prirodni bokeh. To je optički efekt koji se zaista jedino može pojaviti kod bržih objektiva i većih senzora kod namjenskih fotoaparata, a ništa ne može zamijeniti pravu stvar.
Fotoaparati sa senzorom punog kadra kao što su Canon EOS R8 i EOS R6 Mark II idealni su za bokeh na fotografijama, ali kućišta formata APS-C kao što su Canon EOS R100, EOS R50, EOS R10 i EOS R7 također mogu biti iznimno učinkovita.
Donosimo pregled ključnih tehnika, vještina s fotoaparatom i kompleta kako biste snimanjem bokeha svoje fotografije učinili još dojmljivijima.
- Najbolji objektivi za bokeh
- Najbolje postavke fotoaparata za bokeh
- Podesite udaljenost
- Postavite najbolju žarišnu duljinu
- Stvaranje bokeha u prednjem planu
- Stvaranje bokeha u videozapisu
- Dodavanje odvažnih svijetlih površina bokeha
- Stvaranje prilagođenih oblika bokeha
- Snimajte mrtvu prirodu s bokehom
Najbolji objektivi za bokeh
Za snimanje privlačnog bokeha trebate „brzi” objektiv – tj. objektiv s velikim maksimalnim otvorom blende, idealno f/2.8 ili većim (manji f-broj). To je jedan od glavnih razloga za uvrštenje brzih objektiva s nepromjenjivom žarišnom duljinom u torbu s opremom, čak i ako je žarišna duljina već pokrivena kompletom za zumiranje.
Brzi objektivi sa žarišnom duljinom od 50 mm ili većom općenito su najbolji za bokeh na fotografiji jer zamućenje pozadine može biti zahtjevnije uz širokokutne objektive. To je zato što kraće žarišne duljine stvaraju veću dubinsku oštrinu pri bilo kojoj udaljenosti izoštravanja i otvoru blende, tako da će veći dio prizora od prednjeg plana do pozadine biti dobro izoštren, a bokeh će biti manji.
Najbolji izbor isplativih objektiva za bokeh obuhvaća Canon RF 50mm F1.8 STM i RF 85mm F2 MACRO IS STM. No nemojte isključiti širokokutne objektive. RF 35mm F1.8 MACRO IS STM i RF 24mm F1.8 MACRO IS STM doista su dobri za stvaranje zamućenja pozadine u krupnim planovima jer se dubinska oštrina smanjuje s kraćim udaljenostima izoštravanja.
Za iznimno krupne planove, vrlo kratka žarišna duljina daje malu dubinsku oštrinu, maksimalno povećavajući potencijal za bokeh, tako da mogućnosti za makro od 0,5 puta koje imaju objektivi RF 85mm F2 MACRO IS STM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM i RF 24mm F1.8 MACRO IS STM pružaju prednost. Objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM također je dobar izbor za približavanje glavnom objektu u prizoru i njegovo izoliranje od zamućene, a ipak široke pozadine, zahvaljujući vrlo širokom vidnom polju. To može dodati još jedan kreativni element.
Općenito, objektiv s više listića blende daje privlačniji okrugli bokeh, s obzirom na to da svaka točka svjetlosti koja nije izoštrena zrcali oblik otvora blende. To nije problem ako snimate sa široko otvorenim objektivom – odnosno s maksimalnim otvorom blende (najnižim f-brojem), kad je otvor ionako okrugao – no to neće uvijek biti slučaj. Možete utvrditi koliko listića vaš objektiv ima tako da potražite njegove tehničke podatke na web- mjestu tvrtke Canon. Sedam listića odlično je za atraktivni bokeh, no devet je još bolje. Oba spomenuta makroobjektiva imaju devet listića otvora blende, dok drugi imaju sedam.
Praktični alat za odabir objektiva tvrtke Canon omogućuje vam prilagodbu preporuka objektiva na temelju fotoaparata i žanra koji želite snimiti.
Najbolje postavke fotoaparata za bokeh
Odabir otvora blende jako utječe na izgled bokeha na vašoj fotografiji. Što je veći otvor blende (odnosno niži f-broj), to je manja dubinska oštrina, što znači da će pozadina biti zamućenija. Stoga pokušajte snimati u načinu rada s prednošću otvora blende (Aperture Priority, Av) ili ručnom načinu rada te odaberite veliki otvor blende (maleni f-broj).
U načinu rada Aperture Priority (Av) ISO možete postaviti na automatski, tako da je to dobro mjesto za početak kako biste utvrdili je li brzina zatvarača dovoljno velika za vaše potrebe. Alternativno, u ručnom načinu rada (M) s funkcijom Auto ISO možete podesiti otvor blende i brzinu zatvarača, a fotoaparatu prepustiti utvrđivanje odgovarajuće ISO vrijednosti. Ključno je odabrati veliki otvor blende i brzinu zatvarača kako biste osigurali oštrinu izoštrenih područja na slici kada fotoaparat držite u ruci (pokušajte s vrijednosti oko 1/200 s).
Prilagodba udaljenosti za bolji bokeh
Povećanje udaljenosti između objekta i pozadine dodatno zamućuje pozadinu. Drugi čimbenik je udaljenost između objekta i fotoaparata. Što je objektiv bliže objektu, dubinska oštrina je plića. To znači da će se područja u pozadini brže zamutiti. Kako biste zamutili veći dio fotografije, približite objekt fotoaparatu i odmaknite od pozadine.
Podešavanje najbolje žarišne duljine za bokeh
Veća žarišna duljina daje manju dubinsku oštrinu, što može uzrokovati jače zamućenje pozadine. Zato je telefoto objektive za zumiranje moguće u velikoj mjeri upotrebljavati za izdvajanje objekta i pretvorbu pozadine u zamućenje bez detalja. Na primjer, objektiv Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM može stvoriti odlično zamućenje pozadine ako ga upotrebljavate prema dugom kraju raspona zumiranja, čak i ako je otvor blende uži na toj duljini. Stoga, ako želite pojačati zamućenje i poboljšati bokeh, pomaknite se nekoliko koraka unatrag i zumirajte (ili zamijenite objektive) na veću žarišnu duljinu.
Stvaranje bokeha u prvom planu
O bokehu primarno težimo razmišljati kao o pozadinskoj estetici, no u velikoj mjeri može se primijeniti u prvom planu kadra. Uključenjem neizoštrenih detalja u prvom planu kompozicije možete privući pogled na izoštren objekt. To može značiti približavanje fotoaparata lišću ili spuštanje na tlo radi kadriranja zamućenog prvog plana. Meki detalji poput toga dodaju osjećaj dubine prizoru te su odlični za unošenje odvažnih zamućenih boja u kompoziciju.
Stvaranje bokeha u videozapisu
Dubina je ključna i u kompoziciji videozapisa, jer gledatelju pomaže orijentirati se u prizoru. Uključenje neizoštrenih detalja u prvi plan i pozadinu odličan je način za pojačanje dojma dubine i privlačenje pogleda u kadar. Štoviše, istaknuti bokeh jednako lijepo izgleda na videozapisu kao i na fotografiji, uz to što se također može pomicati. Prednja svjetla automobila, svijetleći vijenci i druge svijetle točke djeluju posebno lijepo kada se zamute u trepereće točke snažnog bokeha.
Dodavanje odvažnih svijetlih površina bokeha
Jedan od najodvažnijih načina promjene bokeha u fotografiji je obuhvaćanje malenih, svijetlih točaka naspram tamne pozadine ili slabog osvjetljenja. To je očaravajući efekt koji možete pronaći u svim prilikama, poput prodiranja sunčevih zraka kroz stablo, popunjenih ulica nakon pada mraka, šarene vožnje na zabavištu ili svjećicama na torti. Ako sami želite isprobati efekt, pokušajte sa svjetlećim vijencima. Postavite ih u pozadinu snimke ili u prvi plan, ili oboje istovremeno. Kada su neizoštreni, svijetleći vijenci preobražavaju se u privlačne krugove bokeha.
Stvaranje prilagođenih oblika bokeha
Kada snimate sa široko otvorenim objektivom (s maksimalnim otvorom blende), na slikama biste, zbog okruglog otvora, trebali dobiti okrugli bokeh. U suprotnom, oblik bokeha određuje broj listića blende na objektivu – općenito, što je više listića, to otvor blende ostaje okrugliji s otvaranjem, a s time je i bokeh okrugliji. U praksi to obično znači da su svijetle površine bokeha okrugle ili šesterokutne – ako želite utvrditi oblik bokeha, jednostavno skinite objektiv s fotoaparata, podignite ga prema svjetlu i pogledajte kroz njega.
No zašto ne biste bili kreativni i promijenili oblik bokeha? To možete napraviti izrezivanjem predloška bilo kojeg oblika i njegovim pričvršćivanjem ispred objektiva. U ovom se videozapisu bokeh jednostavnim komadom kartona pretvara u brojne šarene zvijezde i snježne pahuljice.
Isprobajte odmah: snimanje bokeha mrtve prirode
Utvrdili smo kako neizoštrene točke svjetlosti stvaraju privlačni bokeh ako snimate s odgovarajućim postavkama. Predstavljamo jednostavnu postavu koju možete isprobati doma za stvaranje mrtve prirode ispunjene bokehom. Postavite predmet na zrcalnu površinu, a zatim postavite izgužvan list folije u pozadinu (ne previše izgužvan– nekoliko pregiba je dovoljno, tako da ne odbija svjetlost nego je raspršuje). Usmjerite kućnu svjetiljku na foliju, a drugom svjetiljkom osvijetlite objekt (primijenili smo LED ploču, no dovoljna je i obična svjetiljka). Postavite fotoaparat blizu objekta, postavite ga u način rada s prednošću otvora blende (Av), primijenite velik otvor blende – idealno oko f/1.8 – i snimajte iz niskog kuta kako biste snimili predivno zamućeni bokeh.
Napisali James Paterson i Matthew Richards