Zamućenje je postalo vrlo zanimljivo u kreativnim krugovima. Ono se odnosi na neizoštrena područja fotografija. Dobro zamućivanje ključan je čimbenik kod tehnike izoliranja glavne točke interesa u sceni kroz zamućivanje okruženja, pa je stoga naročito učinkovito kod portreta i fotografiranja mrtve prirode. Više saznajte u našem vodiču za zamućivanje za početnike.
Predivno zamućenje središnji je element stila snimanja Rosie Lugg. Osim što je uspješna fotografkinja, Rosie je revna TikTok autorica koja objavljuje korisne videozapise s uputama te ambicioznim fotografima predstavlja nove savjete i trikove, korak po korak. Ovdje objašnjava kako se kreativno poigrati s efektom zamućenja i podići ga na razinu umjetničkog izričaja.
KUĆNI PROJEKTI
Kreativni savjeti za umjetničke efekte zamućenja
1. Odaberite opremu
Mogućnost zamućivanja prednjeg plana ili pozadine unutar scene od ključne je važnosti za efekt zamućenja. Treba vam mala dubinska oštrina, ali to može biti teško postići ako snimate pametnim telefonom. Lako je postići zamućenje fotoaparatom s velikim slikovnim senzorom, kao što je to moguće kod mnogih fotoaparata bez zrcala tvrtke Canon ili pomoću objektiva sa širokim otvorom blende ili čak telefoto objektiva.
Svi fotoaparati tvrtke Canon mogu snimati fotografije s dobrim zamućenjem, a Rosie se oslanja na Canon EOS 200D (sada ga je naslijedio Canon EOS 250D), međutim, dostajat će i fotoaparat sa senzorom punog kadra kao što je Canon EOS RP ili EOS R6. Za to su idealni brzi objektivi fiksne žarišne duljine, a jedna od odličnih opcija je Canon EF 50mm F1.8 STM.
Opcije sustava EOS R obuhvaćaju Canon RF 50mm F1.8 STM koji pruža iznimno prirodnu perspektivu. Za širi kut gledanja dobar je izbor Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, dok je za portrete savršen Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM. Njegova kratka telefoto žarišna duljina omogućava udobnu udaljenost snimanja i pruža dovoljno prostora za subjekt uz privlačnu, lagano poravnatu perspektivu. Oba makro objektiva imaju vrlo kratku minimalnu udaljenost izoštravanja, što također pomaže u postizanju doista male dubinske oštrine.
Na izgled zamućenja utječe i broj listića otvora blende u objektivu – općenito govoreći, više listića doprinosi privlačnosti kružnog zamućenja. Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM i Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM imaju devet listića otvora blende, dok ih Canon RF 50mm F1.8 STM ima sedam.
2. Rezanje i lijepljenje
„Volim svojim snimkama dodati malo čarolije s elementima zamućenja prilagođenog oblika“, nastavlja Rosie. „I njih je lako postići. Jednostavno uzmite list papira ili karticu i položite ju na stol, a zatim na nju postavite objektiv, s prednji dijelom prema dolje i nacrtajte obris oko oboda. Zatim izrežite oko obrisa, ostavljajući jezičce koje možete presaviti preko kraja objektiva. Možete ih upotrijebiti tako da šablona ostane pričvršćena elastičnom trakom.“
„Za ovaj sam projekt upotrijebila dva različita izreza“, kaže Rosie. „Za fotografiju šalice iz koje izlazi para sa srcima (u nastavku) upotrijebila sam izrezanu šablonu u obliku srca, a za svoj autoportret odlučila sam se na zvijezdu.“ Zamućenje u obliku srca može poslužiti za romantičan ugođaj na vjenčanjima ili za Valentinovo, dok će zvijezde biti zabavan dodatak rođendanskim snimkama ili proslavama blagdana.
„Možda će vam trebati nekoliko pokušaja kako biste pronašli odgovarajuću veličinu izrezane šablone za najbolji efekt, ovisno o fotoaparatu i objektivu, ali to se na kraju isplati“, dodaje Rosie. „Za objektive s manjom žarišnom duljinom, kao što je Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, pokušajte s manjim izrezima.“
3. Osvjetljenje
„Za postizanje oblika zamućenja na fotografiji trebat će vam nekoliko izvora svjetla. Svako neizoštreno svjetlo poprimit će oblik izreza, tako da je za pozadinu idealno upotrijebiti svjetalca. Objesite ih u linijama ili ih grupirajte – što god najbolje odgovara fotografiji koju želite postići. Za osvjetljivanje glavnog objekta u prednjem planu treba vam jedan jači izvor svjetlosti. Ne brinite ako nemate studijsko svjetlo. Poslužit će i stolna ili sobna svjetiljka, a možete upotrijebiti i dnevnu svjetlost koja dolazi kroz prozor.“
Rosie također voli dodati i nešto boje. „Jedan od mojih omiljenih trikova je upotreba starog CD-a za reflektiranje glavnog izvora svjetla, tako da subjekt osvjetljava različitim bojama. Možete promijeniti položaj i kut diska kako biste podesili efekt.“
4. Odaberite svoje postavke
„Kako biste maksimalno povećali zamućenje pozadine, upotrijebite najširi otvor blende objektiva,“ kaže Rosie. „Obično snimam u načinu rada Manual (M). Prvo odaberite najmanji f-broj, a zatim odaberite dovoljno veliku brzinu zatvarača kako biste izbjegli zamućenje kod pokreta. Najbolje je fotoaparat postaviti na stativ i odabrati brzinu zatvarača od najmanje 1/125 s za portrete, dok su manje brzine zatvarača prikladne za snimanje fotografija mrtve prirode. Pregledajte sliku u elektroničkom tražilu (EVF) ili na stražnjem zaslonu fotoaparata bez zrcala ili na stražnjem zaslonu DLSR-a u načinu rada prikaza uživo te povećajte ISO postavku ako je slika pretamna. Na modelu Canon EOS 200D nastojim ne ići iznad ISO400, tako da fotografije budu što je moguće detaljnije i bez šuma, ali na novijim fotoaparatima bez zrcala sustava Canon EOS R možete odabrati i mnogo višu postavku.“
5. Smjestite i sebe u kadar
„Za autoportrete sam mogla upotrijebiti zaslon promjenjivog kuta nagiba kakav imaju mnogi fotoaparati tvrtke Canon, ali više volim aplikaciju Canon Camera Connect na telefonu“, kaže Rosie. „Sve olakšava. Fotografiju na telefonu možete pregledati u stvarnom vremenu i dodirnuti zaslon kako biste odabrali točku na kojoj želite aktivirati automatsko izoštravanje. Pri snimanju portreta, obično je oko najbliže fotoaparatu. Osim toga, koristan je i samookidač s odgodom od dvije sekunde. To vam daje dovoljno vremena da spustite telefon i zauzmete pozu prije okidanja fotografije.“
6. Vrijeme je za igru
Nakon što ovladate osnovama, možete upotrijebiti iste tehnike kako biste svojim portretima prijatelja i obitelji dali prepoznatljiv izgled. Rosie kaže kako se isplati poigrati postavkama. „Možete dramatično promijeniti izgled i atmosferu fotografija neznatnom promjenom položaja subjekta i fotoaparata ili snimanjem iz različitih kutova. Promjena udaljenosti između objekta u prednjem planu i svjetalaca može imati još veći utjecaj. Volim dodavati nove rekvizite i mijenjati boju rasvjete za dočaravanje atmosfere. Samo pustite mašti na volju.“
Inspirirale su vas ove kreativne tehnike? Pogledajte savjete Rosie za postizanje prekrasnih svjetlosnih efekata s pomoću zamućenih oblika na TikToku i zatim pokušajte isprobati zabavne efekte na vlastitim snimkama. Podijelite rezultate s oznakom #FreeYourStory i označite @canonemea.
Napisao Matthew Richards
Slični proizvodi
-
Fotoaparati bez zrcala
EOS RP
Malen, lagan i intuitivan fotoaparat bez zrcala sa senzorom punog kadra dizajniran je za putovanja i svakodnevno fotografiranje. -
Fotoaparati bez zrcala
EOS R6
Što god i gdje god snimali, s fotoaparatom EOS R6 možete biti kreativniji no što ste ikada mislili. -
RF objektivi
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Objektiv 35mm f/1.8 MACRO s brzim otvorom blende za širokokutnu perspektivu i veliko izoštravanje te tehnologijom Hybrid IS. -
Standardni objektivi
RF 50mm F1.8 STM
Kompaktan, tih i lagan RF objektiv s fiksnom žarišnom duljinom od 50 mm, sa širokim otvorom blende od f/1.8, savršen je za ostvarivanje vaših kreativnih vizija. -
RF objektivi
RF 85mm F2 MACRO IS STM
RF 85mm F2 MACRO IS STM nudi svestranost izbliza sa suptilnim telefoto sažimanjem i stabilizacijom slike u pet koraka u kompaktnom, laganom kućištu.