OSNOVE UREĐIVANJA
Način uređivanja pejzažnih fotografija za ispisivanje
Tehnike uređivanja koje će vaše fotografije lijepih pejzaža pretvoriti u umjetnička djela.
UREĐIVANJE FOTOGRAFIJA / POST-PRODUKCIJA
Prelazak sa snimanja fotografija u JPEG formatu, spremnih za upotrebu izravno iz fotoaparata, na snimanje u RAW formatu može djelovati kao velik korak, ali to je ključan dio putovanja svakog fotografa. Uređivanje fotografija ne mora biti mukotrpna aktivnost – uz nekoliko promjena, prosječnu fotografiju možete pretvoriti u umjetničko djelo. Najbolje od svega? Jednostavnije je nego što mislite.
Kad na fotoaparatu odaberete snimanje u RAW formatu, spremit će sve slikovne podatke koje senzor dohvati, bez dodatnih obrada u fotoaparatu – zbog toga su RAW datoteke toliko veće od JPEG. To vam daje fleksibilnost za brojna podešavanja fotografija u postupku naknadne obrade i izvlačenje najviše kvalitete iz njih. Digital Photo Professional (DPP) je softver tvrtke Canon za uređivanje RAW fotografija dobivenih EOS fotoaparatima i naprednim PowerShot modelima koji omogućavaju snimanje u RAW formatu. Ovdje ćemo vam pokazati neke od ključnih alata za uređivanje u DPP-u uz pomoć kojih možete podesiti i poboljšati svoje RAW fotografije.
DPP se redovno ažurira, a najnovija verzija može donositi dodatne značajke, stoga prije početka provjerite postoje li ažuriranja i preuzmite najnoviju verziju.
Kad pokrenete DPP, prikazat će se glavni prozor s pregledom vaših fotografija. Odaberite jednu ili više fotografija i pritisnite gumb Uredi fotografiju (Edit Image) u gornjem lijevom kutu ili otvorite izbornik Prikaz (View) i odaberite prozor Uredi fotografiju (Edit Image). (DPP ima mnoge tipkovničke prečace koji ubrzavaju rad – njih možete pronaći u priručniku.)
Fotografije snijega i plaža ponekad ispadnu pretamne jer fotoaparat pokušava kompenzirati zbog ekstremne svjetline uobičajene u tim uvjetima. Ako vam je fotografija ispala nešto previše tamna ili svijetla, DPP omogućava podešavanje svjetline. Klizač Prilagodba svjetline (Brightness Adjustment) na ploči s alatima omogućava promjenu ukupne svjetline.
Kako biste lakše identificirali dijelove fotografije koji su previše svijetli ili tamni, pritisnite gumb Upozorenja na sjene i svijetle tonove (Shadow/Highlight warnings) u dnu prozora. Po zadanim postavkama, površine koje su potpuno tamne prekrit će plavi sloj, a površine koje su potpuno bijele crveni sloj; ipak, možete podešavati razine pri kojima će se slojevi prikazivati.
Spustite se niz ploču s alatima i potražite kontrole za podešavanje Sjene i svijetlih tonova (Shadow and Highlight) u odjeljku Napredno (Advanced). Pomoću njih po potrebi možete osvijetliti tamne dijelove, odnosno smanjiti svjetlinu, ne utječući na druge tonove s fotografije.
Izgled boja mijenja se s u skladu s ambijentalnim osvjetljenjem, tako da neutralno bijeli komad papira pod ranim jutarnjim svjetlom djeluje plavkasto (hladnije), a pri zalasku sunca poprima narančastu (topliju) nijansu. To možete podesiti postavkom Ravnoteža bijele boje (White Balance) na fotoaparatu kako biste osigurali snimanje točnih boja ili pak dodali tragove boje za kreativni efekt. Primjerice, ako je vani tmurno, slike možete učiniti toplijima te time i oku ugodnijima. Prednost snimanja u RAW formatu u tome je što možete mijenjati ravnotežu bijele boje nakon snimanja fotografije.
Kao otvorite RAW fotografiju u DPP-u, softver će po zadanim postavkama upotrijebiti postavku za ravnotežu bijele boje pri kojoj je fotografija snimljena, ali vi možete odabrati bilo koju drugu postavku ravnoteže bijele boje jednostavnim odabirom s padajućeg popisa. Pritisnite Ravnoteža bijele boje (White Balance) i odaberite neutralni ton fotografije kako biste ponovo postavili ukupnu ravnotežu bijele boje na fotografiji u odnosu na tu vrijednost. Eksperimentirajte ravnotežom bijele boje i pronađite koje postavke najbolje funkcioniraju za svaku fotografiju.
Stilovi slike određuju ukupan izgled fotografija kroz primjenu prethodno postavljenih grupa podešavanja. Neka od njih dizajnirana su tako da ublažavaju i uravnotežuju tonove kože, za ljepše portrete, a neka za postizanje HDR izgleda izoštravanjem fotografija kroz napredno podešavanje kontrasta i zasićenosti itd. Kad otvorite RAW fotografiju u DPP-u, primijenit će se stil slike pomoću kojega ste snimili fotografiju, ali stil slike možete promijeniti, a time i izgled fotografije. Primjerice, kako biste uključili crno-bijelu fotografiju, odaberite Stil monokromatske slike (Monochrome Picture Style).
Isprobajte standardne stilove i vidite koji vam najbolje odgovara. Možete se poslužiti i Uređivačem stilova slike (Picture Style Editor) kako biste stvorili jedinstvene stilove slika koje ćete primjenjivati na svoje fotografije.
Ponekad snimljena fotografija nije savršeno kadrirana ili nema savršenu kompoziciju, ali možete upotrijebiti alat Obrezivanje (Crop) u DPP-u to kako biste pažnju usmjerili na glavni subjekt. U prozoru pritisnite alat Obrezivanje (Crop) i odaberite fiksni omjer ili slobodno obrezivanje. Pritisnite fotografiju i povucite je kako biste definirali dio fotografije koji želite odabrati. Položaj odabira promijenite tako da ga pritisnete lijevom tipkom miša i povučete. Pokazivač povucite izvan odabrane površine kako biste nivelirali fotografiju ukoliko je nagnuta na jednu stranu ili pak učinili fotografiju dinamičnijom.
Do šuma na slici dolazi kad fotografije snimate pri vrlo slabom osvjetljenju, pri visokim ISO postavkama ili oboje. Izgleda kao granulirani uzorak točkica preko tamnih površina fotografije (šum osvjetljenja) ili na kanalima pojedinačnih boja (šum sjaja boje). DPP očitava informacije o ISO vrijednosti i ekspoziciji spremljene u RAW datoteku i automatski optimizira postavke za smanjenje šuma, za učinkovito uravnoteživanje uglađenih, čistih i detaljnih fotografija. Postavke možete precizno podešavati u kartici Podešavanje detalja fotografije (Adjust Image Detail) kako biste odabrali konačan izgled svojih fotografija – uslijed prevelikog smanjenja šuma, detalji mogu djelovati zamućeno. Uvijek je najbolje povećati fotografiju za pravilan prikaz šuma i rezultata smanjenja šuma.
Svim digitalnim fotografijama odgovara izoštravanje koje povećava kontrast na rubovima detalja i izoštrava njihov prikaz; ipak, izoštravanjem se ne može popraviti zamućena fotografija.
DPP ima dva alata za izoštravanje. Za osnovne zahvate odaberite osnovni alat Izoštravanje (Sharpness), a za veću kontrolu alat Poboljšanje oštrine (Unsharp Mask) koji omogućava zasebno podešavanje snage, razine detalja i praga. Uz pomoć tri parametra možete definirati intenzitet izoštravanja te odabrati na koje dijelove fotografije utječe. Ne moraju svi biti usklađeni – eksperimentirajte za prikaz efekata podešavanja pojedinačnih parametara. Prekomjerno izoštravanje rezultirat će efektom "aureole" duž kontrastnih rubova – ponavljamo, za procjenu rezultata fotografiju uvijek povećajte. Fotografijama će trebati manje izoštravanja ako ih prikazujete na zaslonu, a više za jasne, detaljne ispise.
Postavke koje ste odabrali pri obradi RAW fotografije možete kopirati i zalijepiti na druge fotografije. Time se ubrzava postupak rada s većim brojem sličnih fotografija. Odaberite Uredi (Edit) > Odaberi i kopiraj postavke recepta (Select and copy recipe settings), odaberite postavke koje želite kopirati s fotografije i pritisnite OK. Zatim u prozoru preglednika fotografija odaberite drugu fotografiju ili više njih i zalijepite recept na sve njih odabirom opcije Uredi (Edit) > Zalijepi recept (Paste recipte).
Osim toga, recepte možete spremiti u datoteku na računalu za upotrebu u budućnosti – jednostavno odaberite Uredi (Edit) > Spremi recept u datoteku (Save recipe in file) i zatim, kako biste spremljeni recept primijenili na novu fotografiju, odaberite Uredi (Edit) > Očitaj i zalijepi recept iz datoteke (Read and paste recipe from file).
Promjene na vašim fotografijama automatski će se spremiti u RAW datoteku nakon što zatvorite DPP. To znači kako ćete kasnije moći ponovo otvoriti datoteku i kopirati recept. To vrijedi i u slučaju premještanja RAW datoteka na drugu lokaciju – recept ide uz RAW datoteku.
Kad završite s obradom RAW datoteke, morat ćete spremiti konačnu uređenu sliku. Možete birati između dva datotečna formata, JPEG i TIFF. JPEG datoteke su manje, jednostavnije ih je dijeliti i možete ih otvoriti iz bilo kojeg softvera. TIFF datoteke jamče maksimalnu kvalitetu, a savršene su za izradu velikih otisaka. Za jednu fotografiju odaberite Datoteka (File) > Konvertiraj i spremi (Convert and save), a za više fotografija odaberite sve željene i odaberite Datoteka (File) > Serijska obrada (Batch process). Odaberite vrstu datoteke, JPEG ili TIFF i lokaciju na koju želite spremiti fotografije. Serijska obrada podrazumijeva i promjenu veličina te naziva fotografija. Možete nastaviti upotrebljavati DPP tijekom serijske obrade u pozadini.
Ako imate stotine ili čak tisuće fotografija za razvrstavanje, bit će vam potreban neki način organizacije. U DPP-u možete upotrebljavati kvačice, zvjezdice ili obje metode za brz pronalazak onih najboljih u budućnosti. Za brzo dodavanje odaberite alat za brzo označavanje (Quick Check tool), pritisnite sličicu fotografije kako biste je označili i jednostavno na tipkovnici dodirnite jednu od tipki s brojevima 1–5 kako biste dodali željeni broj zvjezdica ili kvačica. Ako ste zvjezdice dodali u fotoaparatu, bit će vidljive u DPP-u, ali ćete ih moći mijenjati. Kvačice su vidljive samo u DPP-u. Fotografije možete razvrstavati, birati i filtrirati na temelju ocjene koja im je pridružena. Pri identificiranju najboljih fotografija u ocjenjivanju budite dosljedni kako biste uvijek mogli jednostavno locirati svoje najbolje fotografije.
Besplatna usluga računalnog oblaka tvrtke Canon image.canon savršeno je mjesto za spremanje fotografija izravno iz fotoaparata i njihov prijenos na druge web-usluge ili uređaje – najnoviji fotoaparati tvrtke Canon koji imaju Wi-Fi podržavaju i automatski prijenos fotografija.* RAW fotografije prenesene na image.canon s kompatibilnih fotoaparata* možete jednostavno preuzeti na računalo i uređivati u DPP-u.
Kao i kod usvajanja svake nove vještine, vježba čini majstora. Eksperimentirajte s alatima navedenima u ovom članku i isprobavajte ih do ekstrema kako biste dobili dojam za što je svaki od alata sposoban. Nakon uređivanja nekoliko fotografija, uskoro ćete dobiti osjećaj što trebate učiniti kako biste poboljšali dobivene snimke. Kad naučite kako ispraviti nesavršenosti sa svojih fotografija, možda postanete još bolji fotograf.
Napisao Brian Worley
*Ne podržavaju svi fotoaparati tvrtke Canon automatski prijenos u pozadini i nemaju svi mogućnost izravnog prijenosa RAW (CR2) fotografija. Drugi kompatibilni fotoaparati tvrtke Canon s omogućenom vezom Wi-Fi pružaju jednostavan ručni prijenos izravno na image.canon. Popis svih kompatibilnih fotoaparata potražite na http://image.canon. Kompatibilni fotoaparati moraju Wi-Fi vezom biti povezani s internetom.
Jednostavan prijenos slika i videozapisa s fotoaparata tvrtke Canon na uređaje i web-usluge.
Povežite fotoaparat tvrtke Canon s Apple ili Android uređajem kako biste snimali udaljenim putem i lako dijelili fotografije.
"Pronađite inspiraciju" vaš je najvažniji izvor korisnih savjeta o fotografiji, vodiča za kupce i pronicljivih intervjua – sve što trebate za pronalaženje najboljeg fotoaparata ili pisača te ostvarenje sljedeće kreativne ideje.
Natrag na Svi savjeti i tehnikeOSNOVE UREĐIVANJA
Tehnike uređivanja koje će vaše fotografije lijepih pejzaža pretvoriti u umjetnička djela.
OSNOVE UREĐIVANJA
Uredite svoje fotografije posebnih trenutaka s pomoću ovih jednostavnih savjeta za uređivanje fotografija.
OSNOVE FOTOGRAFIJE
Pratite sljedeća pravila kompozicije i učinite svoje fotografije zanimljivijima.