Kombiniranje izoštravanja metoda je snimanja kod koje snimate više snimaka pri donekle različitim udaljenostima izoštravanja („snimanje s različitim izoštravanjem”), a zatim ih spajate ili „kombinirate” u jednu fotografiju kako bi se izoštrio veći dio objekta ili prizora. Slike možete kombinirati s pomoću softvera za uređivanje ili alata za kombiniranje izoštravanja na Canon fotoaparatima.
Kada snimate vrlo blizu objekta, obično koristite široki otvor blende (niski f-broj) kako biste propustili što više svjetla. Međutim, to vam daje vrlo usku dubinsku oštrinu, što znači da je veći dio objekta ili scene izvan fokusa. Kombiniranje izoštravanja može osloboditi svijet skrivene ljepote i složenih detalja u makrofotografiji, ali je idealan i za pejzaže kada želite izoštriti scenu od prednjeg prema stražnjem planu.
S više od desetljeća iskustva u snimanju za publikacije o prirodi, profesionalni makrofotograf Matt Doogue stručnjak je za ručno kombiniranje izoštravanja. Međutim, vrhunske značajke fotoaparata Canon EOS R System bez zrcala mogu vam pomoći da postignete iste rezultate bez ikakvog uređivanja. Uz ugrađene značajke snimanja s različitim izoštravanjem i kombiniranja na fotoaparatima Canon EOS R7 i EOS R10 moguće je postići očaravajuće krupne planove uz minimalan trud.
Odabir najboljeg makrokompleta za početnike važan je za kombiniranje izoštravanja, ali potrebni su vam i praktični načini upotrebe. U ovom vodiču saznajte kako Matt koristi kombiniranje izoštravanja za zapanjujuće snimke prirode – ručno i na fotoaparatu. Uz nekoliko savjeta o snimanju makrofotografija i najnovije modele Canonovog sustava EOS R uskoro ćete snimati moćne, iznimno oštre fotografije.
Vodič za početnike za kombiniranje izoštravanja
Snimanje s različitim fokusima
Bez obzira na metodu koju koristite za kombiniranje fotografija, prva faza procesa je snimanje serije fotografija pri različitim postavkama izoštravanja radi snimanja pune dubinske oštrine objekta koji fotografirate. To se naziva snimanje s različitim izoštravanjem, a gotovo svaki fotoaparat Canonovog sustava EOS R ima značajku koja automatizira postupak i snima niz snimaka s udaljenošću izoštravanja koja se povećava od snimke do snimke, koje zatim možete kombinirati.
„Značajka snimanja s različitim izoštravanjem radi od najbliže točke izoštravanja objekta”, objašnjava Matt. „Automatski mijenja žarišnu udaljenost objektiva, snimajući fotografiju u svakom od koraka povećanja koje ste odabrali u izborniku, čime se učinkovito smanjuje prizor.”
Trebate osigurati da je objektiv postavljen na način rada automatskog izoštravanja (AF) – za objektive bez prekidača AF/MF postavite način rada automatskog izoštravanja u izborniku fotoaparata. Ako koristite širokokutni objektiv, moći ćete izrezati konačni kadar kako biste osigurali da cijeli objekt ostaje u kadru.
Matt smatra da je izbornik snimanja s različitim izoštravanjem vrlo lako postaviti i koristiti. „Nakon što ste izradite nekoliko skupova, shvaćate što svaka opcija čini”, kaže.
Kada budete spremni, jednostavno pritisnite gumb okidača kako biste započeli snimanje fotografija. Brojač u gornjem kutu LCD zaslona označava broj preostalih fotografija.
Kombiniranje izoštravanja u fotoaparatu
Canon EOS R7 i EOS R10 pojednostavljuju proces automatskim kombiniranjem niza slika u fotoaparatu, uklanjajući potrebu za obradom na računalu. „Mogućnost izrade kompozitne slike u fotoaparatu mijenja pravila igre”, kaže Matt. „Pojedinačne slike spremaju se zajedno s kompozitnom slikom s dubinom, tako da se rezultat odmah vidi. Međutim, budući da fotoaparat zadržava pojedinačne sličice skupa, i dalje ih možete sami obrađivati ili ih koristiti pojedinačno.”
Kombiniranje na fotoaparatu dostupno je u svakom načinu ekspozicije na modelu EOS R7. „Preporučujem vam upotrebu ručnog načina (M) jer tako imate potpunu kontrolu nad fotoaparatom i gotovom fotografijom”, kaže Matt. „Potrebna vam je veća brzina zatvarača kako biste izbjegli podrhtavanje fotoaparata prilikom ručnog snimanja, što se može postići postavljanjem veće ISO vrijednosti i šireg otvora blende.”
Dobro je snimiti probnu snimku kako biste bili zadovoljni postavkama, a također je važno održavati fotoaparat stabilnim. „Gotovo uvijek upotrebljavam stativ s unutarnjim kombiniranjem jer želim smanjiti svoj utjecaj na pomicanje sličica”, objašnjava Matt. Međutim, to nije idealno za žive objekte. „U tim situacijama veća brzina zatvarača i viša ISO vrijednost pomažu spriječiti nenamjerno pomicanje fotografa”, dodaje. Ugrađena stabilizacija slike kod modela EOS R7 omogućuje Mattu dodatnu slobodu kod ručnog snimanja.
Broj sličica koje trebate snimiti ovisi o objektu, ali uz kombiniranje na fotoaparatu Matt je uspio kombinirati stotine sličica objekata veličine zrna soli. „Za kombiniranje kod pejzaža prirodno je koristiti uži otvor blende ili veću dubinsku oštrinu, tako da nećete morati snimiti mnogo kadrova – naročito ako istovremeno snimate veća područja fokusa”, objašnjava. Osim toga, dodaje da korištenje premale dubinske oštrine prilikom kombiniranja može dovesti do difrakcije – optičkog efekta koji ograničava kvalitetu slika – i gubitka svjetlosti.
Ako nemate fotoaparat s ugrađenom funkcijom kombiniranja, slike možete kombinirati s pomoću softvera kao što je besplatni Digital Photo Professional (DPP), koji ima poseban alat za sastavljanje kompozicija s dubinom. „DPP će uskladiti i spojiti najoštrije dijelove svake slike kako bi se stvorila konačna slika s proširenom dubinskom oštrinom”, kaže Matt.
Kombiniranje izoštravanja u DPP-u
Ručno kombiniranje izoštravanja
Unatoč prihvaćanju tehnologije koja štedi vrijeme na modelima Canon EOS R7 i EOS R10, Matt vjeruje da je ručno kombiniranje izoštravanja i dalje korisno. „Tradicionalna metoda kombiniranja izoštravanja najteža je, ali stvara više prostora za kreativnost i dostupna je svima”, kaže. „Osim toga, imate veću slobodu u odabiru svjetla jer neke ugrađene značajke ne rade s bljeskalicom.”
Ako vaš Canon fotoaparat ne nudi snimanje s različitim izoštravanjem ili kombiniranje na fotoaparatu, jednostavno je isprobati ručno kombiniranje izoštravanja. „Načela su ista, osim što korisnik mora svaku snimku snimiti i zatim je obraditi u kompozitnu kombiniranu sliku”, objašnjava Matt. Ključni su ručna ekspozicija i izoštravanje. „Isključite automatsko izoštravanje (AF) i ručno izoštrite najbližu točku objekta”, kaže. „Koristite način prikaza uživo na fotoaparatu kako biste povećali objekt i osigurali precizno izoštravanje ako to može učiniti.”
Izbor osvjetljenja
Osvjetljenje je važno bez obzira na to koju metodu odaberete za kombiniranje izoštravanja. Ako nema dovoljno svjetla, brzina zatvarača mogla bi biti preniska za zamrzavanje pokreta, ali ako dodate previše, rezultat može biti grub. Mattu je „prirodno svjetlo odlično jer zadržava svjetlucavost i boje objekta, što ponekad može postati bezizražajnim zbog vanjskih izvora svjetla.”
Matt dodaje vanjsko osvjetljenje ako dnevno svjetlo nije dovoljno. „Stalna su svjetla (LED) pristupačna, lagana i mogu se postaviti bilo gdje oko objekta, što dovodi do dinamičnijih kutova”, kaže.
Mattova postavka kombiniranja ne mijenja se mnogo, ali prilagođava otvor blende ovisno o veličini objekta, potrebnom broju skupova i povećanju. „Moj ISO obično iznosi oko 320 kada se koristi bljeskalica, a brzina zatvarača oko 1/160 s”, navodi.
Izbornik za snimanje s različitim izoštravanjem tvrtke Canon uklanja nagađanja prilikom snimanja više slika, dok vrhunska funkcija sastavljanja kompozicija s dubinom na fotoaparatima Canon EOS R10 i EOS R7 pojednostavljuje postupak, štedeći vam vrijeme jer više nema potrebe za naknadnom obradom, i omogućuje vam da se usredotočite na kreativnije odluke kao što su kompozicija i ekspozicija. Ručno izoštravanje i dalje je odličan pristup kada vam je potrebna najveća kontrola.
Matt vjeruje da bez obzira na metodu koju koristite, kombiniranje izoštravanja čini obične stvari veličanstvenima. „Kombiniranje izoštravanja obično pretvara u izvanredno”, kaže. Od makrosnimki do pejzaža, jednostavni alati za kombiniranje izoštravanja tvrtke Canon omogućit će vam snimanje zapanjujućih fotografija koje su oštre od prednjeg do stražnjeg plana.
Napisale Lauren Scott i Andrea Ball
Slični proizvodi
-
EOS R7
Istražite divljinu s pomoću fotoaparata koji pruža senzacionalnu brzinu i kvalitetu slike u prijenosnom kućištu APS-C dizajniranom za budućnost. -
EOS R10
Napravite sljedeće korake s fotografijama i videozapisima uz fotoaparat bez zrcala sa sustavom EOS R, izrađen oko senzora APS-C formata. -
RF 100mm F2.8L Macro IS USM
Profesionalni RF makroobjektiv, RF 100mm F2.8L MACRO IS USM, savršen je za snimanje fotografija prirodne veličine od 1,4x i zapanjujućih portreta, uz kvalitetu serije L.
Slični članci
Najbolji početni komplet za makrosnimanje
Odabir fotoaparata, objektiva i dodatne opreme za detaljnu makrofotografiju.
Savjeti za makrofotografiju
Pojednostavljena makrofotografija – otkrijte najbolji komplet, savjete i tehnike.
Makrofotografija hrane
Kreirajte zanimljive apstraktne oblike s pomoću hrane upotrebom makroobjektiva tvrtke Canon.
Najbolji savjeti za pejzaže
Otkrijte tehnike snimanja koje će vam pomoći da pejzažne fotografije prenesete na novu razinu.