Rasplesana svjetla i bajkoviti kadrovi: snimanje polarne svjetlosti s Mennom Hossam

Kako polarna svjetlost doseže svoj najspektakularniji vrhunac, Menna Hossam kreće u sjevernu Europu kako bi snimila to čudo. Ovdje dijeli savjete i saznanja o načinu snimanja aurore borealis.
Polarna svjetlost pojavljuje se u obliku zelenih pruga na tamnom noćnom nebu iznad planine Kirkjufell na Islandu, dok se u podnožju planine vide crvena i ljubičasta svjetla vozila i zgrada. Snimljeno modelom EOS R5 tvrtke Canon s objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM. © Menna Hossam

Svake godine fotografi i entuzijasti putuju nadaleko i naširoko kako bi vidjeli očaravajuću polarnu svjetlost ili auroru borealis. Budući da se u 2024. i 2025. očekuje veća solarna aktivnost, sada je savršeno vrijeme za planiranje snimanja kojim će se to prirodno čudo zabilježiti u najživopisnijem obliku.

Sunce se približava vrhuncu u svom 11-godišnjem solarnom ciklusu, solarnom maksimumu. To znači više solarnih baklji i koronalnih izbacivanja mase – valova nabijenih čestica i plazme koji se eksplozivno izbacuju u svemir. Ta izbacivanja sudaraju se sa Zemljinim magnetskim poljem, stvarajući geomagnetske oluje, a taj fenomen rezultira jarkijom polarnom svjetlošću koja blista na zemljopisnim širinama nižima od uobičajenih. To je privuklo ambasadoricu tvrtke Canon Mennu Hossam, fotografkinju fine umjetnosti koja je rođena i odrasla u Egiptu, na sjevernije zemljopisne širine nego inače.

Mennina fotografija spaja finu umjetnost i visoku modu, stvarajući sanjive fotografije nadahnute bajkama koje slave njezine kreativne junake, istovremeno bilježeći globalne pejzaže na jedinstvene načine, ali snimanje aurore godinama je bio Mennin san.

„Mislim da su čarobne”, kaže ona. „Ništa slično nisam vidjela u životu.”

Nadahnuta člankom u National Geographicu, Menna je znala da je ovo njezin trenutak. Upotrebljavajući svoj EOS R5 tvrtke Canon s objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM, Menna je dokumentirala polarnu svjetlost iznad legendarne islandske planine Kirkjufell.

Ovdje dijeli svoja iskustva s prvog fotografiranja aurore borealis i najbolje postavke fotoaparata za polarnu svjetlost.

Polarna svjetlost pojavljuje se u obliku zelenih pruga na tamnom noćnom nebu iznad planine Kirkjufell na Islandu, dok se u podnožju planine vidi nekoliko ljudi i vozila. Snimila Menna Hossam modelom EOS R5 tvrtke Canon s objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM.

Fotoaparat koji je odabrala, EOS R5 tvrtke Canon omogućio je Menni snimanje fotografija aurore u uvjetima slabog osvjetljenja uz minimalnu razinu šuma. EOS R6 Mark II ima još veću ISO osjetljivost – do nevjerojatnih ISO 102 400, što jamči jasne fotografije s nižim razinama šuma u tamnim okruženjima. EOS R8 s istim ISO rasponom kao i EOS R6 Mark II još je jedna cijenom pristupačnija opcija punog kadra. Snimljeno modelom EOS R5 tvrtke Canon s objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM pri 14 mm, 8 s, f/4 i ISO2000. © Menna Hossam

Gdje fotografirati polarnu svjetlost – pronalaženje najboljih lokacija

Prema Menni, „Island je čarolija.” Zato je među raznim državama Sjeverne Europe gdje se ovaj fenomen može vidjeti odabrala ovu lokaciju za snimanje aurore borealis.

Važno je razumjeti najbolje vrijeme i mjesto za fotografiranje polarne svjetlosti kako biste povećali šanse i spremnost. Na primjer, ako planirate putovati u snježno područje, korisno je razumjeti kako najbolje snimati u ekstremnim vremenskim uvjetima.

Osim što ima odgovarajuću opremu za fotoaparat (više o tome u nastavku), Menna kaže da su rezervne baterije, topla odjeća i praćenje vremenskih uvjeta nužni. Logistički, provest ćete sate čekajući auroru te još više sati snimajući auroru, krećući se, tražeći savršenu kompoziciju i savršene kutove.

„Bilo je doista vjetrovito. Bilo je jako hladno. Mora vam biti toplo kako biste mogli preživjeti noć”, savjetuje Menna. Oprema otporna na vremenske uvjete nužan je dio procesa. Dodaje: „Morate imati izdržljiv stativ i odgovarajući širokokutni objektiv”.

Dostupno je nekoliko aplikacija za koje Menna kaže da su iznimno vrijedne fotografima. Neke pružaju ažuriranja u stvarnom vremenu o tome kada i gdje će polarna svjetlost biti vidljiva, što znači da snimanja možete planirati mnogo učinkovitije. Upozorenja u aplikacijama i usluge lociranja najboljih mjesta za gledanje također su praktični alati za snimanje.

Kada stignete na željenu lokaciju, postoji još jedan krug planiranja i pripreme prije nego što počnete snimati i bilježiti zapanjujući fenomen. Kada je riječ o određivanju položaja i lokacije snimanja, bez obzira na to koliko je lokacija popularna, Mennin savjet je da pronađete mjesta koja su manje zauzeta, „kako biste mogli imati vremena za podešavanje i eksperimentiranje.”

Objektiv Canon RF 14-35mm F4L IS USM naspram bijele pozadine.

Menna je odabrala objektiv Canon RF 14-35mm F4L IS USM, na fotografiji ovdje, za snimanje zapanjujućih širokokutnih snimki polarne svjetlosti, što joj je omogućilo snimanje živopisnih fotografija čak i u zahtjevnim uvjetima slabog osvjetljenja.

Fotografija snimljena s pomoću objektiva Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM pri slabom osvjetljenju u spilji osvijetljenoj raznobojnim svjetlima.

Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM odličan je cijenom pristupačan širokokutni objektiv sa zumiranjem. Njegov optički stabilizator slike s 5,5 koraka pomaže osigurati oštre fotografije i snimke iz ruke pri manjim brzinama okidača, što je korisna opcija u mračnijim okruženjima ako iskoristite mogućnost istraživanja drugih prirodnih čuda na lokaciji na koju putujete. Snimljeno modelom EOS R6 tvrtke Canon s objektivom Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM pri 15 mm, 0,3 s, f/5,6 i ISO3200.

Odabir najboljeg fotoaparata i objektiva za fotografiranje polarne svjetlosti

Prije putovanja na Island Menna je malo istraživala kako bi pronašla odgovarajući objektiv za fotografiranje polarne svjetlosti. Bilo joj je važno imati vrlo lagan objektiv koji se može nositi s izazovnim okruženjem i olakšati rad. Također je bilo važno imati širokokutni objektiv za pravilno snimanje spektakla aurore.

„Odabrala sam iznimno širokokutni objektiv RF 14-35mm F4L IS USM”, objašnjava Menna. „Bio je vrlo lagan i vrlo malen, a time i praktičan.” Canon RF 15-30mm F4.5-6.3 IS STM, s gotovo identičnim rasponom žarišne duljine, odlična je cijenom pristupačna alternativa za one koji traže širokokutni objektiv sa zumiranjem za snimanje polarne svjetlosti.

Objektivi fiksne žarišne duljine pružaju šire otvore blende za kvalitetnije fotografije pri slabom osvjetljenju. Objektiv Canon RF 16mm F2.8 STM lagana je i cijenom pristupačna opcija f/2.8, dok je RF 24mm F1.8 MACRO IS STM odličan izbor za one koji žele širi otvor blende za snimanje fotografija aurore borealis.

Nemate vremena nabaviti novi objektiv? Objektivi iz kompleta fotoaparata sustava EOS R omogućuju snimanje odličnih fotografija u raznim uvjetima, uključujući snimanje pri slabom osvjetljenju ako upotrebljavate odgovarajuće postavke i stativ.

Menna je uparila iznimno širokokutni objektiv RF 14-35mm F4L IS USM s fotoaparatom EOS R5 tvrtke Canon. Senzor punog kadra s 45 MP tog fotoaparata pruža izvanredne detalje i jasnoću, što je idealno za izrađivanje ispisa velikog formata koji čuvaju složene boje i uzorke polarne svjetlosti.

Za fotografe koji žele cijenom pristupačniju opciju bez kompromisa po pitanju kvalitete slike, EOS R8 tvrtke Canon ima senzor punog kadra s 24,2 MP koji pruža impresivne detalje i dinamički raspon, što ga čini dobrim izborom za snimanje aurore borealis.

Najbolje postavke fotoaparata za fotografiranje polarne svjetlosti

Važno je razumjeti kako brzina okidača i ISO postavke utječu na fotografiranje polarne svjetlosti. Kako biste postigli idealne rezultate, Menna navodi najbolje postavke fotoaparata za snimanje aurore:

  • ISO: započnite s ISO 1600 ili 3200, ali slobodno povećajte po potrebi. Time se povećava osjetljivost fotoaparata na svjetlost, što znači da može uhvatiti više dostupnog svjetla, stvarajući svjetliju sliku čak i u mraku ili noću. To bi vam trebalo dati dovoljno osjetljivosti za fotografiranje polarne svjetlosti bez previše šuma na slici.
  • Otvor blende: neka bude na najširoj (manji f-broj) postavci koju objektiv pruža, idealno f/4 ili manji, ovisno o objektivu, kako bi se maksimalno povećao ulazak svjetlosti. Što je otvor blende širi, to je dubinska oštrina manja, što znači da će manji dio fotografije biti dobro izoštren, ali ne brinite o tome – savjete o izoštravanju potražite u nastavku.
  • Brzina okidača: između 5 i 15 sekundi obično dobro funkcionira, s kraćim ekspozicijama za aurore koje se brže pomiču. Pri dužoj ekspoziciji stativ je bitan kako bi fotoaparat ostao stabilan, čime se sprječava zamućenost uzrokovana podrhtavanjem fotoaparata.
  • Izoštravanje: postavite objektiv na ručno izoštravanje i upotrebljavajte značajku za izoštravanje s isticanjem na fotoaparatu kako biste provjerili što je dobro izoštreno na objektima ili osobama u prednjem planu. Za preciznost upotrebljavajte LCD zaslon na stražnjoj strani fotoaparata. Na taj način čak i u mraku možete biti sigurni da će pravi objekt biti izoštren. Ako vam izoštravanje predstavlja izazov, pokušajte izoštriti svijetlu zvijezdu.
  • Format RAW: snimanje u formatu RAW osigurava najvišu kvalitetu slike, spremnu za detaljnu naknadnu obradu.

Niska zgrada u podnožju planine Kirkjufell osvijetljena je umjetnom rasvjetom dok se polarna svjetlost poigrava u obliku zelenih pruga na nebu iznad, a planina se izdiže u pozadini. Snimljeno modelom EOS R5 tvrtke Canon s objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM. © Menna Hossam

Zahvaljujući dugoj ekspoziciji, Mennina fotografija bilježi i prirodno i umjetno osvjetljenje u dramatičnom prizoru. Snimljeno modelom EOS R5 tvrtke Canon s objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM pri 22 mm, 13 s, f/4 i ISO2000. © Menna Hossam

Svladavanje uobičajenih izazova u fotografiranju polarne svjetlosti

Snimanje aurore dolazi s vlastitim izazovima. Na temelju Menninog iskustva, donosimo nekoliko savjeta za rješavanje tih problema i postizanje izvanrednih rezultata.

  • Podrhtavanje fotoaparata: podrhtavanje fotoaparata tijekom dugih ekspozicija može zamutiti vaše fotografije. U vjetrovitim uvjetima na stativ postavite kamenje ili vreću s pijeskom. Okidač možete aktivirati na daljinu s pomoću tipke na kabelu ili aplikacije Canon Camera Connect kako bi se vibracije svele na najmanju moguću mjeru.
  • Izoštravanje u tami: upotrebljavajte ručno izoštravanje i, ako je moguće, izoštrite udaljeno svjetlo ili neka netko osvijetli svjetiljkom radi lakšeg izoštravanja.
  • Usklađivanje objekata u prednjem planu s aurorom: za fotografiranje polarne svjetlosti koje uključuje ljude ili objekte razmotrite meki vanjski izvor svjetla. Dvostruka ekspozicija također može biti kreativno rješenje za usklađivanje aurore i objekata u prednjem planu.

Menna kaže da uključivanje osobe u kompoziciju gledateljima daje referentnu točku koja im pomaže razumjeti veličinu polarne svjetlosti na nebu.

Ako to učinite, Menna predlaže da upotrijebite izvor mekog svjetla na objektu kako biste ga suptilno osvijetlili bez skretanja pozornosti s aurorinog sjaja. „Prijateljica mi je držala svjetiljku kako bih izoštravala nju”, Menna napominje o svom objektu. Dodaje da bi osobe koje snimate trebale pronaći i udoban položaj za stajanje jer „moraju stajati vrlo mirno kako bi se spriječilo zamućenje pokreta, pa obično predlažem da stoje s rukama u džepovima”.

Naravno, ako nije moguće u potpunosti spriječiti zamućenje pokreta, možda biste mogli kreirati nešto apstraktnije. Na primjer, ako osoba pomiče ruke, kretanje će izgledati namjerno i biti dio kreativne vizije. Ako upotrebljavate preporučene postavke, kada osobe pomiču ruke, fotoaparat će snimiti slabe tragove ili zamućenost pokreta, dodajući eteričan i gotovo slikarski efekt.

Još jedna stvar kod snimanja aurore: morate biti brzi. Kako Menna kaže, „u tren oka može nestati”.

Jarka zelena vertikalna pruga vidi se naspram mračnog zvjezdanoga neba, iznad velike planine prekrivene snijegom s izraženim slojevitim formacijama stijena. Snimljeno modelom EOS R5 tvrtke Canon s objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM. © Menna Hossam

Menna je odmah znala da će Kirkjufell biti savršen prednji plan za snimanje polarne svjetlosti. Kaže da dosad nije vidjela da se išta tako ističe kao prepoznatljivi stožasti vrh planine. „Bio je to susret prirode i fantazije”, kaže, „i osjećala sam se kao da sam dio epskog prizora”. Snimljeno modelom EOS R5 tvrtke s objektivom Canon RF 14-35mm F4L IS USM pri 19 mm, 13 s, f/4 i ISO 2000. © Menna Hossam

Savjeti za poboljšanje fotografija polarne svjetlosti u naknadnoj obradi

Prilikom naknadne obrade Menna je uređivanje svela na minimum. Poboljšala je svijetle dijelove, smanjila sjene i podesila živopisnost boja kako bi istaknula boje aurore i pejzaža. Snimanje u formatu RAW pruža veću prilagodljivost za podešavanja ekspozicije, boje i kontrasta, što pomaže u snimanju punog efekta polarne svjetlosti i drugih ekstremnih prirodnih fenomena kao što su vulkani.

Svi fotoaparati bez zrcala sustava EOS R tvrtke Canon podržavaju snimanje u formatu RAW, što je od ključne važnosti za prilagodljivost u naknadnoj obradi. RAW datoteke zadržavaju sve podatke o slici koje bilježi senzor, pružajući vam više prostora za podešavanja ekspozicije, ravnoteže boje i smanjenja šuma – ključni čimbenici za svladavanje izazovnih uvjeta osvjetljenja prilikom fotografiranja polarne svjetlosti.

Kako biste dotjerali snimke nakon snimanja, softver Digital Photo Professional (DPP) tvrtke Canon pruža robusne alate prilagođene uređivanju formata RAW, uključujući napredno smanjenje šuma, oporavak svijetlih tonova i precizna podešavanja boja. Pregledajte naše savjete i smjernice za uređivanje fotografija u formatu RAW kako biste izvukli najbolje iz svojih snimki.

Kako biste oživjeli svoje snimke, možete ispisati fotografije noćnog neba. Fotografije s 45 MP s fotoaparata EOS R5 tvrtke Canon omogućuju visokokvalitetne ispise koji prikazuju fine detalje, vjerne boje i odličan kontrast – idealno za ispise velikog formata koji gledatelje uvlače u prizor. Fotografije s 24,2 MP s fotoaparata EOS R8 tvrtke Canon dovoljne su za ispise do formata A2, uz jasnoću i dubinu za dijeljenje ljepote polarne svjetlosti zapanjujuće realistične kvalitete.

Kako biste postigli najbolje rezultate, upotrebom visokokvalitetnoga fotografskog papira, kao što je Canon Pro Platinum ili Pro Luster, poboljšat će se dubina boja i svjetlina, što će oživjeti eterični sjaj aurore borealis na papiru i osigurati ne samo bilježenje ljepote aurore, već i dugotrajnu kvalitetu, bilo da se radi o finim umjetničkim ispisima ili velikim prikazima.

Prateći ove savjete i postavke dobro ćete se pripremiti za snimanje polarne svjetlosti i kreiranje zapanjujućih fotografija aurore borealis spremnih za dijeljenje i ispisivanje.

Mabinty Taylor-Kamara

Slični proizvodi

Slični članci

7 savjeta za fotografiranje pri slabom osvjetljenju

Otkrijte ključne tehnike za snimanje oštrih fotografija pri slabom osvjetljenju i najbolji komplet opreme tvrtke Canon za fotografiranje pri slabom osvjetljenju.

Najbolji savjeti za pejzaže

Otkrijte tehnike snimanja koje će vam pomoći da pejzažne fotografije prenesete na novu razinu.

Fotografiranje neba noću

Najbolje tehnike za snimanje zvijezda noću, uključujući snimke ubrzanog protoka vremena i tragova zvijezda.

Savjeti za fotografiranje u ekstremnim vremenskim uvjetima

Od zaštite opreme do vas samih, donosimo vam najvažnije savjete i trikove za ovladavanje fotografiranjem u ekstremnim vremenskim uvjetima.