Kada znate kako upravljati fotoaparatom, najvažnija lekcija koju možete naučiti i u fotografiji i u videografiji je kako raditi sa svjetlom. Noću su izvori svjetlosti ograničeni, ali još uvijek postoji mnogo trenutaka koje ćete htjeti snimiti, od slavljeničkog veselja do dubokih razgovora oko logorske vatre. Videozapis je naročito dobar za snimanje malih posebnih trenutaka – načina na koji se ljudi kreću, pričaju i smiju koji se ne mogu snimiti fotografijom – ali može biti teško znati kako pristupiti snimanju kada nema mnogo svjetla.
Upotrebom više ISO vrijednosti povećat ćete osjetljivost fotoaparata na svjetlo, a odabirom šireg otvora blende i manje brzine zatvarača možete povećati količinu svjetla koja dopire do senzora, ali ako ne razumijete kako upravljati tim postavkama u odnosu na okruženje, vrlo ćete vjerojatno završiti sa zrnatim ili zamućenim snimkama. Međutim, uz malo znanja možete savladati te prepreke i postići potpune videozapise u kojima ćete godinama uživati te usavršiti svoje vještine snimanja videozapisa.
Ellis Reed, kreator sadržaja i fotograf/videograf sa sjedištem u Bathu, Ujedinjeno Kraljevstvo, ovdje je podijelio svoje najbolje savjete za snimanje videozapisa noću.
TEHNIKE SNIMANJA VIDEOZAPISA
Kako snimati videozapise noću
Upravljajte postavkama
Tijekom odabira postavki fotoaparata za snimanje noćumožete upotrijebiti način rada Scene Intelligent Auto (inteligentni automatski način rada prepoznavanja scena) tvrtke Canon za primjenu postavki za koje smatra da će najbolje odgovarati. Međutim, upotreba ručnog načina rada omogućuje vam više kontrole.
Ako snimate fotoaparatom sustava EOS R tvrtke Canon kao što je EOS R6 Mark II, elektroničko tražilo prikazivat će kako promjena svake postavke utječe na ekspoziciju u stvarnom vremenu, što će vam pomoći izgraditi samopouzdanje tijekom prebacivanja na ručni način rada.
Također može biti korisno promijeniti način za izoštravanje na ručni način. Sustav Dual Pixel CMOS AF II u modelu EOS R6 Mark II i drugim fotoaparatima kao što su EOS R7 tvrtke Canon i EOS R8 tvrtke Canon vrlo su dobri u otkrivanju objekata pri slabom osvjetljenju, ali ako radite u gotovo potpunom mraku, možda ćete morati ručno izoštravati. S pomoću svjetiljke osvijetlite objekt koji želite izoštriti i dok podešavate prsten za izoštravanje na objektivu, zumirajte na tražilu dok ne postignete oštar prikaz. Ova metoda također je vrlo korisna za astrofotografiju kada se oslanjate na gotovo potpunu tamu, ali želite izoštriti nešto u prednjem planu te istovremeno snimiti nebo.
Odaberite široki otvor blende
Tijekom snimanja pri slabom osvjetljenju važno je da što više moguće svjetla dopre do senzora. Jedan od načina kako se to može postići je otvaranjem otvora blende na najveću širinu, što znači da možete postaviti f-korak na najnižu moguću vrijednost f-broja. Iako objektiv sa zumiranjem može biti dobra i svestrana opcija za snimanje dobro osvijetljenih scena tijekom dana, isplati se prebaciti na objektiv s fiksnom žarišnom duljinom kao što je Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM ili Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM kako biste iskoristili širi otvor blende.
Odaberite brzinu izmjene sličica i brzinu zatvarača
Najprije odaberite brzinu izmjene sličica. 24 sličica u sekundi (fps) je standard filmske industrije jer se tako stvaraju snimke prirodnog izgleda uz vrlo malo zamućenja pokreta. Veće brzine izmjene sličica, kao što su 60 fps i 120 fps, upotrebljavaju se za usporeno snimanje koje namjerno treba izgledati neprirodno.
EOS R6 Mark II tvrtke Canon omogućava snimanje 4K snimaka pri brzini do 60 fps i 1080p snimki pri 180 fps, što vam omogućava dodatno usporavanje.
Nakon što odaberete brzinu izmjene sličica, jednostavno udvostručite broj kako biste odabrali brzinu zatvarača. Na primjer, snimanje pri 25 fps znači da trebate odabrati brzinu zatvarača od 1/50 s radi sprječavanja zamućenja pokreta. To se smatra najboljom praksom, no Ellis kaže da to ponekad trebate prilagoditi. „Ako namjerno želite dodati zamućenje pokreta, na primjer ako hodate noću kroz zabavni park i želite stvoriti osjećaj kaotične gužve sa svjetlosnim tragovima, možete usporiti brzinu zatvarača na manje od dvostruke brzine snimanja kako biste to postigli.”
Širokokutni objektiv kao što je Canon RF 16mm F2.8 STM omogućit će vam snimanje što je moguće više okruženja, čime ćete naglasiti dojam brzog tempa. Ovaj lagani, iznimno kompaktni objektiv fiksne žarišne duljine idealan je i za snimanje vlogova iz ruke, ali, budući da nema stabilizaciju slike u objektivu, obavezno upotrijebite digitalnu stabilizaciju videozapisa ako snimate iz ruke. Ova značajka dostupna na svim fotoaparatima sa sustavom EOS R tvrtke Canon omogućava elektroničku stabilizaciju snimke unutar fotoaparata.
Provjerite ISO vrijednost
ISO postavka na fotoaparatu omogućuje vam kontrolu osjetljivosti na svjetlost. Tijekom snimanja na otvorenom kada je vani sunčano, možete odabrati ISO 100 kako biste što je više smanjili osjetljivost. Kada je oblačno, možete snimati pri ISO 400, a tijekom snimanja noću možda ćete htjeti eksperimentirati s ISO 800 i većim vrijednostima do otprilike ISO 3200 (ovisno o mogućnostima fotoaparata). EOS R6 Mark II tvrtke Canon omogućava snimanje do ISO 102.400 (proširivo do ISO 204.800), ali što je vrijednost veća, to ćete više šuma unijeti u snimku.
Potražite svjetlo
„Ljepše je razmišljati o mraku kao o praznom platnu, a ne kao o izazovu”, kaže Ellis. „Pronalazak načina upotrebe dostupnog svjetla ili uvođenja umjetnog svjetla može pomoći u stvaranju dramatičnih, filmskih snimaka.”
Tijekom snimanja noću nemojte pokušavati osvijetliti cijelu scenu. Umjesto toga potražite zone osvijetljenja koje ističu vaš objekt i pričaju priču. Kampovi, izlozi trgovina, ulična svjetla i svjetla automobila mogu se upotrebljavati za stvaranje zona osvijetljenja, što pomaže odvojiti objekt od pozadine.
Druga je opcija uvesti umjetno svjetlo. Kao i mnogi kreatori sadržaja, Ellis sa sobom nosi prijenosnu LED svjetlosnu kutiju. Mala svjetlosna kutija koja je dovoljno snažna da osvijetli objekt tijekom snimanja izbliza može učiniti veliku razliku u kvaliteti snimki. Samo zapamtite, ako snimate dobro osvijetljeni objekt noću, trebali biste eksponirati za objekt, a ne za pozadinu.
Podesite balans bijele boje
Pri uvođenju umjetnog svjetla uvijek je dobro provjeriti balans bijele boje kako biste postigli dosljednost. Možete podesiti prilagođeni balans bijele boje upotrebom kartice za podešavanje balansa bijele boje ili komada bijelog papira. Snimite fotografiju kartice ili papira u sceni koju želite snimiti, a zatim u izborniku fotoaparata odaberite prilagođenu razinu bijele boje i tu fotografiju odaberite kao referencu. Sada će balans bijele boje biti podešen, a boje u sceni će se precizno snimiti.
Prilagođeni balansi bijele boje također mogu pomoći u postizanju određenog izgleda. Ako želite stvoriti topliju scenu, primjerice tijekom snimanja logorske vatre, trebate odabrati balans bijele boje od oko 6000 K. Ako biste radije naglasili plavije, hladnije tonove scene, odaberite nešto u području 2000 K. Ne zaboravite, ako snimate u formatu RAW ili Canon Log, lakše je promijeniti balans bijele boje u softveru za naknadnu obradu.
Snimajte pri najvišoj mogućoj razlučivosti
„Kada snimam za društvene mreže, volim snimati u 4K i izvoziti u 1080p”, objašnjava Ellis, „jer to pomaže smanjiti vizualne šumove na snimkama pri slabom osvjetljenju i čini moje detalje iznimno oštrima”.
EOS R6 Mark II tvrtke Canon snima 4K pri do 60 fps, što omogućuje visoku preciznost uzorkovanja iz 6K izlaza senzora kako bi se, u usporedbi s izvornom 4K razlučivošću, pružila još bolja jasnoća i još manja količina šuma. Jednostavno rečeno, veće razlučivosti znače da se u svakoj datoteci pohranjuje više podataka, što daje oštrije snimke, bolju reprodukciju boja i veću fleksibilnost tijekom naknadne obrade. Kada radite u uvjetima slabog osvjetljenja, što više podataka imate u svakoj datoteci, lakše je ukloniti zrnatost koja je možda prisutna.
Ne zaboravite na zvuk
Jedna značajka videozapisa koja u mraku postaje još važnija je zvuk jer se naš osjećaj za sluh pojača pri slabijem vidu. Fotoaparat bi trebao imati ugrađeni mikrofon, ali kako biste doista snimili svaki tihi smijeh i pucketanje logorske vatre, uložite u vanjski mikrofon kao što je usmjereni stereomikrofon DM-E1D tvrtke Canon koji se pričvršćuje na višefunkcijski priključak fotoaparata.
Eksperimentirajte s različitim načinima usmjeravanja mikrofona kako biste snimili različite količine govora i okolne buke i prenijeli atmosferu događaja koji snimate. Možda ćete htjeti i snimiti okolnu buku odvojeno od glavnog videozapisa – primjerice, u ovdje prikazanom snimanju kraj logorske vatre možete zabilježiti zvukove vatre i reproducirati je u snimkama snimljenima s veće udaljenosti.
Budite kreativni
Kada shvatite kako snimati prirodne snimke, možete postati kreativniji i samopouzdaniji. Bilo da snimate noćni vlog, glazbeni videozapis ili kratki film, radite s onim što je oko vas. Ulična rasvjeta je dobro mjesto za početak. Kao što Ellis kaže, „Ulične svjetiljke izvrsni su ključni izvori osvjetljenja [primarni izvori osvjetljenja] i pozadinska svjetla, ovisno o položaju objekta. Možete eksperimentirati s jarkim svjetlom postavljanjem objekta blizu uličnog svjetla ili raspršenim svjetlom tako da zamolite objekt da se malo odmakne.”
Drugi Ellisov savjet je da za pozadinsko osvjetljenje objekta upotrijebite svjetla automobila i stvorite dramatičnu siluetu koja se dodatno može poboljšati maglom ili izmaglicom, a koja raspršuje svjetlo i omogućava vam da objekt još više odvojite od pozadine. Upotrijebite kratki telefoto objektiv, kao što je Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, za naglašavanje objekta i potpuno izrezivanje automobila kako biste dodali misteriju sceni ili širokokutni objektiv kao što je Canon RF 24mm F1.8 MACRO IS STM koji će automobil obuhvatiti kao dio priče.
Ako ste navikli snimati videozapise tijekom dana, potrebno je samo nekoliko podešavanja za svladavanje snimanja videozapisa noću. A kada ovladate osnovama, otvorit ćete cijeli novi svijet kreativnosti.
Slični proizvodi
-
Fotoaparati bez zrcala
EOS R6 Mark II
Fotografije ili videozapisi, akcija ili portret – kombinacija radnih značajki i kvalitete slike modela EOS R6 Mark II omogućuje vam razvoj kreativnosti -
Fotoaparati bez zrcala
EOS R8
Prijeđite na fotografije i videozapise punog kadra i ostvarite svoje kreativne ambicije. -
Širokokutni objektiv
RF 16mm F2.8 STM
Kompaktan i cijenom pristupačan iznimno širokokutni objektiv od 16 mm sa senzorom punog kadra za seriju EOS R, dizajniran je za vlogere i kreativne snimatelje sadržaja. -
Širokokutni objektiv s fiksnom žarišnom duljinom
RF 24mm F1.8 MACRO IS STM
Kompaktan, lagan objektiv fiksne žarišne duljine od 24 mm idealan je za fotografiranje pejzaža, snimanje vlogova i interijera – ali i odlične makro fotografije. -
RF objektivi
RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Objektiv 35mm f/1.8 MACRO s brzim otvorom blende za širokokutnu perspektivu i veliko izoštravanje te tehnologijom Hybrid IS. -
RF objektivi
RF 85mm F2 MACRO IS STM
RF 85mm F2 MACRO IS STM nudi svestranost izbliza sa suptilnim telefoto sažimanjem i stabilizacijom slike u pet koraka u kompaktnom, laganom kućištu.